Pogłębienie kryzysu w zgniłej gospodarce Federacji Rosyjskiej nabiera tempa. Większość Rosjan jest zmuszona do oszczędzania  na rozrywce, kupowaniu nowych ubrań, chodzeniu do kawiarni, wakacjach etc. Dane te zostały uzyskane w trakcie badań przeprowadzonych przez NielsenIQ, informuje portal Sprotyv.info powołując się na rosyjskie media.

Jak odnotowuje badanie, 71 proc. konsumentów nadal oszczędza w ten czy inny sposób: 68 proc. rezygnuje z rozrywki poza domem, 67 proc. oszczędza na kupowaniu nowych ubrań, 61 proc. nie chodzą do kawiarni i restauracji, 54 proc. rezygnuje z corocznego urlopu, 46 proc. oszczędza na kupowaniu jedzenia „na wynos” i dostawie gotowej żywności, 41 proc. konsumentów odmawia zakupu elektroniki.

PRZECZYTAJ:

Kolos na glinianych nogach

Badanie optymizmu konsumentów w Rosji zostało przeprowadzone przez NielsenIQ w czerwcu 2021 roku. W sondażu internetowym wzięło udział 1 000 respondentów.

Coraz częściej eksperci poważnych think tanków dochodzą do wniosku, że fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści.

Przypomnijmy, w dobrym dla Moskwy 2017 roku PKB całej Rosji był mniejszy niż PKB jednego amerykańskiego stanu – Nowego Jorku i o połowę mniej niż PKB stanu Kalifornia.  Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

W Rosji za Putina bieda aż piszczy! Ludzi nie stać nawet na buty

The American Interest: Rosja nie jest supermocarstwem, jej gospodarka jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada

Putin zrobił z Rosjan niewolników – eks-doradca Putina

Większość Rosjan żałuje upadku ZSRR. W Sewastopolu rosyjscy komuniści zaśpiewali piosenkę „Przywróćmy Stalina”

Rosja to słabe państwo, które nie jest w stanie zrealizować planu odtworzenia ZSRR lub Imperium Rosyjskiego – były rosyjski parlamentarzysta