Amerykański senator Cory Scott Gardner z Partii Republikańskiej powiedział na Facebooku, że Rosja wraz z bliskimi sojusznikami Iranem i Syrią powinne zostać zapisane na amerykańskiej liście państw sponsorujących terroryzm.

„Departament Stanu powinien rozważyć możliwość umieszczenia Rosji na liście sponsorów terroryzmu wraz z bliskimi sojusznikami Iranem i Syrią. Rosja zaatakowała sąsiadów – Gruzję i Ukrainę, popiera zbrodniczy reżim Baszara al-Asada i naszych wrogów w Afganistanie oraz prowadzi aktywną kampanię informacyjną przeciwko demokracji Zachodu, w tym dokunała ingerencję w wybory w USA w 2016 roku”

– podkreślił.

The State Department should consider adding Russia to its list of state sponsors of terrorism, alongside its close…

Gepostet von Senator Cory Gardner am Donnerstag, 19. April 2018

W swojej rubryce na łamach „The New York Times” Gardner pisze, że ze względu na amerykańskie sankcje wobec Federacji Rosyjskiej prezydent Rosji Władimir Putin jeszcze bardziej pragnie przynieść poważne szkody dla międzynarodowego pokoju i stabilności, więc musimy zwiększyć presję.

Przypomniał, że z powodu rosyjskiej agresji zginęło ponad 10 tysięcy Ukraińców, a ponad 1,7 miliona zostało przesiedlonych, a 17 lipca 2014 r. Kontrolowane przez Rosję siły zestrzeliły cywilnego Boeinga w niebie nad Donbasem.

Ponadto senator oskarżył Rosję o użycie w Wielkiej Brytanii broni chemicznej przeciwko byłemu agentowi wywiadu rosyjskiego Siergiejowi Skripalowi i jego córce. Zauważył, że Rosja odrzuca oskarżenia, ale dowody przeciwko niej są niepodważalne.

„Rosja jest teraz oficjalnie odpowiedzialna za atak z użyciem broni chemicznej przeciwko państwu członkowskiemu NATO na jego terenie: rażące naruszenie suwerenności naszego najbliższego sojusznika. Wymaga to poważnej reakcji ze strony USA”

– oburzał się.

Dodał też, że Asad pozostaje w mocy tylko dzięki pomocy Kremla, oprócz tego istnieją dowody, że Rosja „gra po obu stronach konfliktu w Syrii”, broniąc Asada i jednocześnie wspierając radykałów mu przeciwnych.

Gardner powiedział, że planuje złożyć projekt ustawy, który będzie wymagał od Departamentu Stanu USA w ciągu 90 dni zdecydować, czy Federacja Rosyjska spełnia kryteria niezbędne do włączenia na listę krajów sponsorujących terroryzm.

„Musimy podjąć wszelkie niezbędne kroki dyplomatyczne, aby chronić naszych sojuszników i naszą demokrację, i powstrzymywać rewanżystowską Rosję, która probuje przepisać historię i zagraza naszemu sposobowi życia”

– podsumował Gardner.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

W Pentagonie Rosja na jednej liście z terrorystami

W przemówieniu Trumpa w Kongresie Rosja znalazła się na jednej liście z terrorystami

To nie „separatyści”, ale Rosja. Departament Stanu USA oskarża Rosję o wspieranie terrorystów

Konflikt we wschodniej Ukrainie jest bezpośrednią agresją ze strony Rosji – Departament Stanu

Trump: Putin, Rosja oraz Iran odpowiadają za wspieranie Zwierzęcia Asada

Zbrodnia przeciwko ludzkości. Rosja jest odpowiedzialna za ataki chemiczne w Syrii – Departament Stanu USA

Krym to Ukraina – oświadczenie Departamentu Stanu USA