W najbliższych latach Rosja planuje przekształcić Białoruś w bazę wojskową, podobną do tej, którą stworzyła na terytorium tymczasowo okupowanego ukraińskiego Krymu. Co więcej, rosyjska obecność wojskowa na Białorusi zaczęła się rozszerzać już w bieżącym 2021 r. – powiedział w wywiadzie BBC News gen. Serhij Najew, dowódca Połączonego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Kreml jest zdecydowany przekształcić Białoruś w bazę wojskową podobną do tej już zbudowanej w okupowanej Autonomicznej Republice Krymu. Ostatnie wydarzenia wskazują również, że najwyższe kierownictwo wojskowo-polityczne Białorusi będzie nadal czynić ustępstwa wobec Kremla w sprawach ważnych dla Federacji Rosyjskiej w zamian za preferencje gospodarcze i kontynuację pozostawania u władzy”.

Serhij Najew

Generał, dowódca Połączonego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy

Przypomnijmy, 4 listopada, podczas odbytego w trybie wideokonferencji posiedzenia Wyższej Rady Państwa Związkowego Rosji i Białorusi, samozwańczy prezydent Aleksander Łukaszenka, który w ubiegłym roku wbrew woli ludu przejął władzę na Białorusi, wraz z gospodarzem Kremla Władimirem Putinem, podczas posiedzenia przebywającego na terytorium tymczasowo okupowanego przez Rosję ukraińskiego Krymu, podpisali szereg dokumentów zatwierdzających ścisłą integrację oraz wspólną doktrynę wojenną obu dyktatorskich reżimów.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Rosja wchłania Białoruś. Co nam grozi i jak się bronić?

Rosja wchłonie Białoruś, by uczynić ją trampoliną do inwazji na Polskę i państwa bałtyckie

Wilno i Białystok to białoruskie miasta?! Łukaszenka powołuje się na mapę z tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow!