Facebook masowo usuwa grupy i profile łamiące regulamin portali społecznościowych. Wszystko w ramach walki z rosyjską dezinformacją. Dotychczas z Facebooka zniknęły 364 tego rodzaju strony.

Kontrolowane przez Rosję strony i profile w należących do Facebooka usługach działały w ramach dwóch oddzielnych operacji informacyjnych. Jedna z nich wycelowana była w różne kraje Europy Wschodniej, druga- bezpośrednio w Ukrainę.

Konta prowadzące działalność w Azji Centralnej, na Kaukazie, w państwach bałtyckich i w Europie Środkowo-Wschodniej przypisane były m.in. do… pracowników rosyjskiej agencji informacyjnej Sputnik. Facebook korzysta przy tym z informacji od amerykańskich organów ścigania. Koncern Marka Zuckerberga usunął ponadto 107 kont, grup oraz stron na Facebooku, jak również 41 profili na Instagramie założonych w Rosji i działających w ramach operacji dezinformacyjnych na Ukrainie. Facebook przekonuje, że choć nie znaleziono bezpośrednich powiązań między tymi dwiema operacjami, to stojące za nimi osoby stosowały podobną taktykę, polegającą na „tworzeniu sieci kont celem zmylenia uwagi innych użytkowników i ukrycia tego, kim są i czym się zajmują”.

W ostatnich dwóch latach koncern Zuckerberga doświadczał wzmożonej krytyki, m.in. za opieszałość w pracy nad narzędziami, które mogłyby pomóc w zwalczaniu działań propagandowych oraz ekstremizmu w mediach społecznościowych.

Źródło: PAP, Fronda.pl

PRZECZYTAJ:

Rosja jest głównym źródłem dezinformacji w Europie. UE „wypowiada wojnę” propagandzie

Tak działa globalne rosyjskie imperium kłamstwa! Tysiące fałszywych kont i ponad 10 milionów tweetów