Premierzy Polski i Wielkiej Brytanii oraz szef MON i brytyjski sekretarz obrony podpisali polsko-brytyjski traktat obronny. Zakres porozumienia obejmuje m.in. współpracę wojskową, w tym dotyczącą obrony terytorialnej, a także wspólne działania przemysłu obronnego,w tym fora konsultacyjne oraz wymianę informacji dot. zamówień dla armii obu państw. Ponadto premier Theresa May zwróciła uwagę na współpracę Polski i Wielkiej Brytanii w walce z rosyjską dezinformacją i fake newsami.

Przed rozpoczęciem konferencji prasowej premier Theresy May i premiera Mateusza Morawieckiego, szef MON Antoni Macierewicz oraz minister obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson podpisali polsko-brytyjski traktat obronny.

Premier Morawiecki ocenił, że polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe były bardzo owocne.

– Wyraźnie widzimy wspólne działania, pola, interesy pomiędzy Wielką Brytanią a Polską. Wielka Brytania opuszcza UE, ale nie Europę i będzie nadal naszym kluczowym sojusznikiem w ramach NATO i w ramach struktur zapewniających bezpieczeństwo, w ramach polityki obronnej, polityki zagranicznej – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Premier zaznaczył, że rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej w ramach NATO, ale także bilateralnej w zakresie polityki obronnej. W tym kontekście przypomniał, że Polska i Wielka Brytania wypełniają w pełni wszystkie wymogi związane z wydatkami na politykę obronną zgodnie z metodologią NATO.

Z kolei nowe światło na treść polsko-brytyjskiej współpracy w zakresie obronności rzuciła wypowiedź premier Theresy May. Wskazała ona na połączenie sił Polski i Wielkiej Brytanii w walce z dezinformacją ze strony Rosji.

– Będziemy współpracowali w walce z dezinformacją ze strony Rosji; liczymy też na bliską współpracę z Polską w ramach Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ponadto premier May poinformowała, że rok 2018 będzie rokiem polsko-brytyjskim, rokiem przedsiębiorczości, nauki i innowacyjności. Jak dodała Wielka Brytania i Polska będą współpracować pod względem działań badawczo rozwojowych.

Szefowa brytyjskiego rządu podkreśliła, że zapewniła premiera Morawieckiego, iż Wielka Brytania chce współpracować z Polską i innymi krajami członkowskimi UE, żeby bronić „wspólnych wartości i interesów”.

– Z Polską łączą nas historyczne więzy współpracy, które przetrwają wyjście Wielkiej Brytanii z UE – dodała brytyjska premier.

Źródło: niezalezna.pl, PAP