Szefowie resortów bezpieczeństwa narodowego Ukrainy, Litwy i Polski aktywizują współpracę w ramach powołanego w lipcu Trójkąta Lubelskiego – oznajmił we wtorek Ołeksij Daniłow, stojący na czele Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy – informuje portal wnp.pl powołując się na Polską Agencję Prasową.

Podczas spotkania z ambasadorem Litwy na Ukrainie Valdemarasem Sarapinasem Daniłow poinformował, że wkrótce ma odbyć się spotkanie szefów tych resortów.

Odniósł się też do sytuacji na Białorusi, która, jak ocenił, wpłynie na bezpieczeństwo w Europie. „Możliwy wzrost wpływu Federacji Rosyjskiej to wyzwanie dla Ukrainy, Litwy i Polski. Nasza współpraca jest ważna dla utrzymania pokoju i spokoju w regionie” – oznajmił.

PRZECZYTAJ:

Powstał Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy

Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina będą wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji

Jak czytamy na stronie RBNiO, strony także określiły jako pomyślną współpracę w formacie wspólnej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej i opowiedziały się za jej intensyfikacją.

Daniłow zaznaczył też, że RBNiO uważnie obserwuje rozwój sytuacji w Górskim Karabachu, w tym analizuje wykorzystanie broni precyzyjnego rażenia, zwłaszcza bezzałogowców.

Źrodło: PAP, wnp.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Czwórka Lubelska: Idea czy rzeczywistość?

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Strategia przetrwania w warunkach rosyjskiej wojny hybrydowej

„Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem” – Halford John Mackinder

Czwórka Lubelska. Intelektualiści wystąpili z inicjatywą powołania czterostronnego formatu współpracy regionalnej z udziałem społeczeństwa obywatelskiego Białorusi