Oprócz olbrzymiego terytorium i rozmiarów arsenału nuklearnego Rosja nie ma się czym pochwalić. Słabość ekonomiczna pozbawia Rosję statusu supermocarstwa na arenie światowej – pisze w artykule opublikowanym na łamach wpływowego czasopisma „American Interest” David J. Kramer, starszy badacz programu Praw Człowieka im. Václava Havla w Międzynarodowym Uniwersytecie na Florydzie.

Rosyjski PKB jest niższy niż 1,6 tryliarda USD, co stawia Rosję na poziomie Hiszpanii i Włoch. Podczas gdy PKB Chin wynosi 13 tryliarda USD, a PKB USA wynosi 19 tryliarda USD. Gospodarka Rosji jest w stagnacji, a populacja drastycznie spada.

PRZECZYTAJ:

Prognoza dla Rosji: stagnacja, spadek rubla i odpływ inwestycji

Mimo to David J. Kramer podkreśla, że reżim Putina należy traktować poważnie, ponieważ stanowi on wielkie zagrożenie dla amerykańskich interesów i bezpieczeństwa międzynarodowego. Kreml celowo interweniował w wybory prezydenckie w USA, rozpętał wojny przeciwko Gruzji i Ukrainie, okupując część ich terytoriów, a ostatnio wysłał wojskowy kontyngent do Wenezueli, aby zapobiec obaleniu upadłego reżimu Nicolasa Maduro.

A jednak, według Kramera, pomimo pewnych sukcesów sytuacyjnych międzynarodowa strategia Putina poważnie szkodzi interesom narodowym Rosji. Rosyjska agresja na Ukrainie wpłynęła na opinię publiczną w taki sposób, że większość Ukraińców chce, aby ich kraj jak najszybciej przyłączył się do NATO, choć w przeszłości pomysł ten nie był popularny. Ukraińska armia bohatersko zatrzymała rosyjskiego agresora, a teraz Putin nie wie, jak wycofać rosyjskie wojska z Donbasu.

Co więcej, okupacja Krymu stała się katastrofą dla Rosji. Z powodu fatalnych błędów poczynionych w polityce zagranicznej poziom zaufania do Putina spadł do historycznego minimum, co popycha gospodarza Kremla do odwrócenia uwagi społeczeństwa nowymi zagranicznymi awanturami i działaniami z pozycji siły na arenie międzynarodowej. Według analityka agresywna polityka rosyjskiego przywódcy stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, ale w żaden sposób nie świadczy o statusie supermocarstwa.

Jagiellonia.org

P.S. PKB całej Rosji jest mniejszy niż budżet jednego amerykańskiego miasta – Nowego Jorku. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.

ZOBACZ TAKŻE:

Kolos na glinianych nogach. Fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści

W Rosji za Putina bieda aż piszczy! Ludzi nie stać nawet na buty

Rosyjska prowincja oczami amerykańskiego fotografa

Putin zrobił z Rosjan niewolników – eks-doradca Putina

Rosyjska gazeta alarmuje: Chińskie media otwarcie zadeklarowały roszczenia terytorialne wobec Rosji