Obecnie zaufanie do rosyjskiego prezydenta deklaruje jedynie 33,4 proc. Rosjan.

Pozycja Władimira Putina w Rosji zaczyna mocno słabnąć. Najnowszy sondaż opinii publicznej jednoznacznie wskazuje, że coraz mniej osób ufa prezydentowi. Eksperci nie mają wątpliwości, że to nie chwilowy trend, a początek systematycznego spadku notowań władz. Wszystko przez bardzo kontrowersyjne decyzje.

Zgodnie z sondażem, prezydentowi ufa 33,4 proc. respondentów, podczas gdy w analogicznym badaniu z 29 grudnia 2018 roku było ich 36,5 proc. Wskaźnik ten jest najniższy od stycznia 2006 roku. Zarazem, aż 62,1 proc. Rosjan akceptuje działalność prezydenta. Jednak wskaźnik ten był wyższy pod koniec grudnia 2018 roku i wynosił 64,6 proc.

Szef Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej Walerij Fiodorow podkreśla, że chodzi nie o nagły spadek zaufania, a o powolny spadek notowań Putina, który rozpoczął się po ogłoszeniu latem br. podniesienia w Rosji wieku emerytalnego.

„Po kilku latach kryzysu oczekiwano, że pensje i emerytury będą rosnąć, a w rzeczywistości przyszedł wzrost cen i złe wiadomości w rodzaju reformy emerytalnej i sankcji”

– tłumaczy Fiodorow.

W Rosji po prostu brakuje dobrych wiadomości, które wskazywałyby, że życie zmienia się na lepsze.

„Rosjanie czują rozczarowanie, jeśli chodzi o socjalny charakter państwa i zdolność władz do szybkiego zapewnienia dostrzegalnych zmian na lepsze”

– ocenia politolog Aleksandr Pożałow. Jednocześnie prognozuje, że notowania władz mogą spadać dalej, w perspektywie rosnących cen – w tym kosztów benzyny – i opłat komunalnych.

Inny ekspert, Nikołaj Pietrow ocenia, że Rosjanie zaczęli w pewnym stopniu postrzegać prezydenta jako osobę, która jest odpowiedzialna za problemy i przenoszą na niego część negatywnej opinii, jaką mają o rządzie. Pietrow przypomina, że notowania Putina spadały po masowych protestach opozycji w latach 2011-12, a sytuację na korzyść prezydenta zmieniła aneksja Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Kolos na glinianych nogach. Fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści

Financial Times: Rosjanie mają już dość antyzachodniej polityki Putina

„On nie jest dla nas carem”! Dzieci i nastolatki to ból głowy Putina

„Jeżeli Rosja nie zmieni swojej polityki, podzieli los Związku Sowieckiego” – rosyjskie media