Stany Zjednoczone poczyniły postępy w negocjacjach handlowych z Chinami, oświadczył prezydent USA Donald Trump, podaje Reuters.

Według prezydenta Stanów Zjednoczonych, w przypadku zawarcia umowy z Chinami, amerykańskie cła zostaną anulowane. W przeciwnym razie sankcje handlowe będą kontynuowane.

Chiński wicepremier Liu He odwiedzi Stany Zjednoczone w dniach 30 i 31 stycznia w celu następnej rundy negocjacji handlowych z Waszyngtonem.

Źródła Reuters informują, że Stany Zjednoczone nalegają na zorganizowaniu regularnego monitorowania realizacji umowy handlowej z Chinami i zastrzegają sobie prawo ponownie wprowadzić cła na chińskie towary, jeśli się dowiedzą, że Pekin naruszy warunki ugody. Chińscy negocjatorzy jeszcze nie zgadzają się na regularne kontrole wdrażania umowy, ale amerykańska inicjatywa „nie zakłóciła negocjacji”.

Latem 2018 r. Trump ogłosił wprowadzenie cła w wysokości 25 procent na towary z Chin o wartości 50 miliardów dolarów. W odpowiedzi Chiny nałożyły takie same cła importowe na towary ze Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec września weszły w życie amerykańskie cła importowe na chińskie towary o wartości 200 miliardów dolarów. W oświadczeniu Trump powiedział, że do końca roku stawka cła wyniesie 10 procent, a od 1 stycznia 2019 r. – 25 procent. Prezydent USA zagroził, że jeśli Pekin odpowie, Waszyngton nałoży dodatkowe cła na towary o wartości 267 miliardów dolarów.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Cios w plecy! Chiny przystąpiły do sankcji przeciwko Rosji

Chiny de facto przystąpiły do zachodnich sankcji finansowych przeciwko Rosji – rosyjska prasa

Nowa współpraca USA-Chiny! Czy zmieni się oblicze współczesnego świata?

Rosyjska gazeta alarmuje: Chińskie media otwarcie zadeklarowały roszczenia terytorialne wobec Rosji

Upadek Rosji coraz bliżej, Chiny zabiorą sobie Syberię – eksperci