Polityka Putina wiedzie Rosję ku przepaści, więc Chiny spokojnie czekają na odpowiedni moment, aby odzyskać Syberię i Przybajkale – powiedział litewski polityk Vytautas Landsbergis w wywiadzie udzielonym portalowi Obozrevatel.com.

Zbliża się trzeci upadek Rosji, i czy zwróci się to ku katastrofie wszystkiego wokół, czy też Rosja upadnie według własnych wewnętrznych powodów naturalnych – co z tego wyniknie później? Ile Chiny będą na to patrzeć i czekać na swój czas – nie wiemy. Mają bardzo dużo czasu. Przewodniczący Mao [Zedong] bardzo wyraźnie, 50 lat temu, odpowiedział brytyjskiemu dziennikarzowi w tej sprawie na pytanie „Czy Chiny roszczą sobie prawa do Przybajkala i Syberii?”. Powiedział, że te ziemie jeszcze 200 lat temu składały hołd chińskiemu cesarzowi. Naiwny Anglik był zaskoczony: „Panie przewodniczący, Rosja jest tam od 200 lat”. A Mao odrzekł: „Co to jest 200 lat dla Chin? Poczekamy i wszystko wróci na swoje miejsce”. (…) [Rosyjski] Daleki Wschód już w naturalny sposób staje się chiński. Ludzie mówią, że rosyjskie kobiety wolą chińskich mężów, którzy ich nie biją, nie piją, ale przynoszą pieniędzy do domu swoim dzieciom. To normalne życie. Rosjanie jakoś zawodzą.

Vytautas Landsbergis

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Jednocześnie polityk uważa, że polityka Putina zagraża nie tylko Rosji i jej sąsiadom, ale całej cywilizacji ludzkiej.

„Mówią, że Putin jest szalony i co z tym zrobić? I nic nie można z tym zrobić. Szaleniec będzie kontynuował swoją wojnę, rozszerzy tę wojnę, teatr wojny i metody jej prowadzenia. Żyjemy w czasach wojen Putina, tak jak kiedyś były to wojny napoleońskie. Teraz epoka wojen Putina”

– zaznaczył Landsbergis.

PRZECZYTAJ:

Eksperci poważnych think tanków dochodzą do wniosku, że fatalna polityka Putina może doprowadzić do upadku Rosji

Z kolei, ukraiński dyplomata, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych Bohdan Jaremenko twierdzi, że upadek Rosji jest nieunikniony, co więcej proces rozpadu tego państwa już trwa – informuje portal enovosty.com.

Rosja już się rozpada, ponieważ upadek Związku Radzieckiego, biorąc pod uwagę, że Rosja była dominującą w nim siłą, był upadkiem imperium rosyjskiego. Później, wojna w Czeczenii była kontynuacją tego procesu, a następnie – zamieszki, które teraz się pojawiają.

Bohdan Jaremenko

Ukraiński dyplomata, ekspert w dziedzinie stosunków międzynarodowych

Dyplomata podkreśla, że Rosja nieuchronnie podzieli los wszystkich imperiów – rozpadnie się.

„Demografia Rosji, nieefektywna gospodarka, rozległe terytoria, które często są kontrolowane nie przez rząd centralny, ale przez władze lokalne i sąsiednie państwa, sugerują, że historia nie będzie stanowić wyjątków dla Federacji Rosyjskiej”

– zaznaczył ekspert.

Według niego, jeśli upadek „ostatniego imperium” nastąpi z powodu zajęcia jego terytoriów przez inne państwa, to nie będzie najgorszy scenariusz, ponieważ przynajmniej na jakiś czas Chińczycy zagwarantują pewną stabilność.

Jak już wcześniej pisaliśmy, w czasach, gdy Putin prowadzi samobójczą politykę konfrontacji z Zachodem, Chińczycy przygotowują się wymierzyć cios w plecy Rosji i opracowują plany okupacji Syberii.

PRZECZYTAJ:

Rosyjska gazeta alarmuje: Chińskie media otwarcie zadeklarowały roszczenia terytorialne wobec Rosji

W społeczeństwie chińskim rośną ekspansjonistyczne nastroje wobec słabnącej, wymierającej i niezaludnionej Rosji. Rosjanie są szczególnie zaniepokojeni faktem, że te oczekiwania społeczne zaczynają odbijać się w chińskich środkach masowego przekazu.

Według chińskich mediów, armia chińska buduje dziś drogi dojazdowe w pobliżu granicy z Federacją Rosyjską. Ścieżki te są wykonane z betonu do przejścia ciężkiego sprzętu wojskowego.

Według analizy Wiaczesława Husarowa, eksperta Centrum Studiów Wojskowo-Politycznych, w niedalekiej przyszłości chińska armia będzie w stanie  rozpocząć ofensywę na obiekty strategiczne wzdłuż całej granicy z Federacją Rosyjską. W chińskich mediach pojawia się coraz więcej doniesień, który świadczą, że oficjalny Pekin jest gotowy do realizacji tego planu i zastosuje metody Kremla podczas aneksji rosyjskich terytoriów.

PRZECZYTAJ:

Cios w plecy! Chiny de facto przystąpiły do zachodnich sankcji finansowych przeciwko Rosji – rosyjska prasa

Jak już wcześniej informowaliśmy, ekspert Międzynarodowego Instytutu Demokracji (IDI) Jewgen Dykyj zauważa, że ingerencja Chin może spowodować dezintegrację Federacji Rosyjskiej.

„Jeśli kiedyś, zgodnie ze scenariuszem krymskim, usłyszymy o pojawieniu się spontanicznie powstałych jednostek samoobrony Ałtaju, wtedy możemy ze zdziwieniem odnotować, że te siły z wyglądu mogą być bardzo podobne do chińskich sił specjalnych. To jest absolutnie realistyczny scenariusz. Republika Syberyjska może się ogłosić, Idel – Ural. Nie wspominając o tym, że gdy tylko Rosja osłabnie, natychmiast wybuchnie powstanie na Północnym Kaukazie” – powiedział analityk Międzynarodowego Instytutu Demokracji.

Dziennikarze z wpływowego rosyjskiego dziennika „Moskowskij Komsomolec” alarmują z powodu publikacji w chińskich mediach otwartych roszczeń wobec terytorium rosyjskiej wschodniej Syberii.

Materiał, opublikowany w chińskim wydaniu „Fenghuang wang” wywołał ogromny oddźwięk w rosyjskich mediach. Rosyjscy dziennikarze z przerażeniem cytują chińskiego autora, który wskazuje na możliwość zajęcia terytorium rosyjskiej Syberii. Wspominając o trudnym klimacie Syberii, autor chińskiej publikacji zauważa bogactwo zasobów naturalnych i bliskość tych terytoriów do granic Chin oraz rozważa o słuszności ewentualnej chińskiej ekspansji w kierunku słabo zaludnionych rosyjskich terytoriów.

Autor skandalicznej publikacji nie wzywa do natychmiastowej inwazji wojskowej na Federację Rosyjską, jednak bardzo dokładnie prezentuje wszystkie fakty i uzasadnia swój pomysł, co martwi, a nawet przeraża rosyjską opinię publiczną.

Przypomnijmy, eksperci poważnych think tanków coraz częściej dochodzą do wniosku, że fatalna polityka kremlowska wiedzie Rosję ku przepaści. Analitycy ośrodka analityczno-badawcego Warsaw Institute sugerują, że jeśli Kreml nie zdecyduje się na próbę odwilży w stosunkach z Zachodem lub na wywołanie wojny o mniejszym czy większym zasięgu, to rosyjski „reżim może upaść szybciej, niż skończy się nowa kadencja prezydencka Putina”.

Z kolei starszy pracownik naukowy ds. Rosji Amerykańskiej Rady Polityki Zagranicznej Stephen Blank w artykule dla serwisu internetowego wpływowego amerykańskiego think tanku Atlantic Council zaznaczył, że: „Kłamstwa Ławrowa i Putina pokazują, iż nie chcą przyznać, że imperium jest dla nich nieosiągalne, przyśpieszają tylko to, co ostatecznie stanie się zapaścią całego ich projektu i najprawdopodobniej będzie to miażdżący upadek”.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

„Jeżeli Rosja nie zmieni swojej polityki, podzieli los Związku Sowieckiego” – rosyjskie media

Mimo poważnych problemów w rosyjskiej gospodarce, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej pozostają na drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych armii świata.

Warto przy tym przypomnieć, że rozpętanie konfliktów zbrojnych przez Moskwę w ciągu ostatnich lat spowodowane było nie tylko ze względu na rosyjskie ambicje imperialne, lecz także wskutek poważnych zagrożeń dla rosyjskiej gospodarki, która jest zorientowana na eksport węglowodorów. Należy podkreślić fakt, że Kreml sprowokował wojnę w Syrii w celu powstrzymania budowy gazociągów z Zatoki Perskiej do Europy, aby zapewnić Gazpromowi sprzedaż.

Nie należy ulegać złudzeniom, informacja o tym, że miecz Demoklesa wisi nad rosyjską gospodarką, nie powinna osłabiać naszej czujności. Odwrotnie! Trzeba sobie uświadomić, że właśnie z powodu krytycznego położenia rosyjskiej gospodarki i poważnego ryzyko upadku państwowości w nadchodzących latach Kreml będzie największym zagrożeniem dla globalnego bezpieczeństwa.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”