Szósta Flota Stanów Zjednoczonych weźmie udział w corocznych wielonarodowych ćwiczeniach wojskowych na Morzu Czarnym Sea Breeze 2021, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu, informuje dowództwo floty na Twitterze – podaje rządowa rozgłośnia Stanów Zjednoczonych Voice of America.

Tegoroczne Sea Breeze-2021 będą rekordowymi pod względem liczby uczestniczących krajów. W ćwiczeniach wezmą udział jednostki z 32 krajów z 6 kontynentów.

Oprócz tradycyjnych uczestników – przedstawicieli Ukrainy, Stanów Zjednoczonych, NATO, Turcji, Gruzji, Rumunii i kilku innych krajów z regionu Morza Czarnego – po raz pierwszy dołączyły Australia, Japonia, Korea Południowa, Brazylia i inne kraje.

W sumie zaangażowanych będzie 5000 personelu wojskowego, 32 statki, 40 samolotów oraz 18 grup wojsk specjalnych i nurków. W tegorocznych szkoleniach zapowiedziano już udział ukraińskich bezzałogowców uderzeniowych Bayraktar TB2.

„Sea Breeze” ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa morskiego i pokoju w regionie, a obecne manewry będą koncentrować się na wypracowaniu interakcji i wspólnego wykonywania zadań przez partnerów zgodnie ze standardami NATO, poinformowała w oświadczeniu 6. Flota USA.

Manewry Sea Breeze odbywają się na Ukrainie od 1997 roku. Ich organizatorami są Ukraina i Stany Zjednoczone.

Jagiellonia.org