Dekret Prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina w sprawie uproszczonej procedury uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego przez mieszkańców okupowanego terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego jest celową eskalacją agresji przeciw Ukrainie, oświadczył Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

„Dekret Putina w sprawie uproszczonej procedury uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego przez mieszkańców okupowanych obszarów Doniecka i Ługańska to nic innego jak celowa eskalacja agresji przeciwko naszemu państwu i presja na kierownictwo Ukrainy”, cytuje słowa Turczynowa służba prasowa szefa ukraińskiej RBNiO.

Według Turczynowa, decyzją o wydawaniu rosyjskich paszportów mieszkańcom okupowanych terytoriów Donbasu „Putin stwarza warunki prawne do oficjalnego użycia sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie”.

„Wynika to z faktu, że rosyjskie ustawodawstwo zezwala na użycie sił zbrojnych dla ochrony obywateli rosyjskich poza terytorium Rosji”, powiedział polityk.

Zauważył, że „może być tylko jedna odpowiedź – wzmocnienie naszego potencjału obronnego i odpowiednia międzynarodowa reakcja na przestępcze działania Kremla z rosnącą presją sankcji na kraj agresora”.

Jak informowaliśmy, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał 24 kwietnia dekret, dający mieszkańcom niektórych regionów obwodów donieckiego i ługańskiego, prawo do ubiegania się o obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w ramach uproszczonej procedury.

Źrodło: Kresy24.pl, Ukrinform.ru, Censor.net.ua