Zmiana w kraju promieniuje na sytuację geopolityczną całego świata, a świat i nasi sojusznicy zobaczyli, że Polacy chcą bronić swojej niepodległości i wolności. Powróciła zdolność wydobywania z polskiego potencjału rzeczywistych sił – mówił Antoni Macierewicz podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

– W dzisiejszych czasach wojna informacyjna, świadomościowa jest kluczem do zwycięstwa lub klęski, przetrwania i rozwoju narodu lub jego zniszczenia – być albo nie być. Tak więc trafnie wskazujemy na geopolitykę, czyli na system międzynarodowych sojuszy i zagrożeń jako na ważny czynnik bezpieczeństwa. I ważny jest aspekt związany z zagrożeniami cybernetycznymi, czy też agresją hybrydową, ale kluczem jest struktura świadomości narodowej i wojna informacyjna zdolna – jak widzieliśmy to na licznych przykładach uczynić państwo bezradnym i sprawić, by nawet bez wojny padło łupem sąsiadów – mówił Antoni Macierewicz.

– Decyzje, które podjęliśmy na warszawskim szczycie NATO mają historyczne znaczenie dla Europy Środkowo-Wschodniej. Odebraliśmy Rosji możliwość decydowania o tym, jakie wojska mają prawo stacjonować w naszej Ojczyźnie. Kreml jest źródłem dzisiejszych zagrożeń militarnych dla Europy. Celem działań Rosji jest odzyskanie dominacji nad Polską – powiedział szef MON.

Minister akcentował także rolę Obrony Terytorialnej:

– Własny wysiłek symbolizowany przez Obronę Terytorialną jako fundamentalną zmianę w polskiej koncepcji obronnej, gdzie wysiłek społeczny, wysiłek nie tylko młodzieży, ale lokalnej społeczności – kłaniam się tutaj do pana prezydenta Torunia – związek między armią i lokalną administracją. Zakorzenienie armii w lokalnej społeczności – ma znaczenie fundamentalne – mówił Macierewicz.

Jagiellonia.org / Niezalezna.pl