Były rosyjski oligarcha Siergiej Pugaczow, były doradca Borysa Jelcyna, a następnie – Władimira Putina, nazywa obecny rosyjski reżim „totalitarnym”. Wywiad z Pugaczowem zrobiła dziennikarka francuskiej gazety Le Journal du dimanche Camille Neveux.

Obecną putinowską Rosję Siergiej Pugaczow ocenia w następujący sposób: „Jest to autokratyczny, a raczej totalitarny system rządów. Putin skoncentrował w swych rękach nieograniczoną władzę i już dawno zrobił z rosyjskich obywateli niewolników, którzy nie mają prawa głosu. Obecnie atmosfera w Rosji jest bardzo ciężka.

„Stanowisko Putina nie jest skierowane przeciwko terroryzmowi: on sam rozpoczął wojnę z Ukrainą, gdzie zostały wciągnięte wojska rosyjskie, ten konflikt zabrał już życie ponad 10 tysięcy osób. To on na siłę przyłączył Krym. W Syrii on walczy o to, by prezydent Baszar Asad utrzymał władzę za każdą cenę, nawet jeżeli ucierpią cywile, organizacje humanitarne, szpitale”, – uważa rozmówca wydawnictwa.

Wg Siergieja Pugaczowa, utrzymanie sankcji wobec Rosji – to bardzo przyjemna wiadomość, ponieważ Putin jest otwarcie nastawiony przeciwko Unii Europejskiej. „Jak sądzicie, w jakim celu wtrącił się we francuskie wybory, Kreml wprost sfinansował Front Narodowy Marine Le Pen – co się okazało bezprecedensowym faktem dla Francji? Po to, by osłabić Unię Europejską”, – powiedział były oligarcha.

„Dziś w Moskwie jest tylko jeden biznesmen: to Putin. Z powodu jego agresywnej polityki rosyjska gospodarka przebywa w strasznym stanie, na najniższym poziomie od czasu upadku ZSRR. W przeciągu 17 lat jego obecności na czele państwa nie ograniczył się tylko do uzurpowania władzy: podporządkował sobie również całą gospodarkę. Przedsiębiorstwa tych branży, które jeszcze funkcjonują, – przede wszystkim to zasoby energii, ropa naftowa i wydobycie gazu, – Putin podzielił ze swymi przyjaciółmi, głownie funkcjonariuszami KGB, przy tym pozostając końcowym beneficjentem. Tacy opozycjoniści, jak Aleksiej Nawalnyj, starają się pobudzić ludzi do walki o ich prawa. Lecz Rosjanie są dalecy od tego, by oponować Putinowi” – twierdzi Pugaczow.

Jagiellonia.org / Lejdd.fr

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjski profesor: Rosja jest następcą Złotej Ordy (wideo)

Prawdziwa Rosja

Rosja – parodią Związku Radzieckiego

Rosyjski Akademik Jurij Ryżow: Do władzy w Rosji przyszli dranie

Rosja jest słabsza, niż się wydaje. 5 powodów

Trzeci Rzym? (wideo)

Imperium kłamstwa (wideo)

Jewgienij Zamiatin: My, Rosjanie, wybraliśmy szczęście bez wolności