Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Wiktor Mużenko przekonuje, że Rosjanie pozostawili na Białorusi wojska, mimo że obiecali, iż wycofają je po zakończeniu ćwiczeń Zapad-2017.

Mużenko oznajmił, że Rosja wyprowadziła z Białorusi tylko kilka oddziałów i skłamała informując ilu jej wojskowych było tam początkowo:

– Mieliśmy informacje, że wyprowadzono stamtąd tylko kilka oddziałów z zadeklarowanych 12,5 tys. ludzi, z których 3 tys. stanowili Rosjanie.

Szef ukraińskiego Sztabu Generalnego uważa, że właśnie po to z Białorusi odleciały rosyjskie samoloty wojskowe – aby zademonstrować wycofanie wojsk po ćwiczeniach.

– Rosja zademonstrowała – i to była demonstracja przede wszystkim – wycofanie oddziałów lotniczych. Wystartowały one z lotnisk [na Białorusi] i poleciały na lotniska w Federacji Rosyjskiej. Ale rozumiemy, że 300-400 km dla lotnictwa to odległość, którą można pokonać w bardzo krótkim czasie – powiedział Mużenko w rozmowie z dziennikarzami agencji Reuters.

Ministerstwo Obrony Białorusi zapewnia jednak, że ostatni skład kolejowy rosyjski armii wiozący żołnierzy i sprzęt wojskowy z ćwiczeń Zapad-2017 wyjechał „na miejsce dyslokacji” z jednej ze stacji w Borysowie.

Jagiellonia.org / Belsat.eu