Polityka wschodnia, bezpieczeństwo i obrona oraz współpraca regionalna to główne tematy rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i premier Finlandii Sanny Marin w Helsinkach. Omówiono też bieżącą agendę europejską – w tym tematy energetyczne i gospodarcze, w szczególności związane z zagrożeniem ze strony Rosji i ataku na teren Ukrainy. Szef rząd podkreślił konieczność dalszych sankcji wobec Rosji, jak dodał dziś cały świat płaci za rosyjską agresję, ale to Rosja powinna zapłacić za wszystkie swoje zbrodnie.

MIMO STRAT W ZWIĄZKU Z OBECNYMI SANKCJAMI ROSJA JEST NADAL WIELKIM ZAGROŻENIEM

– Sankcje są skuteczne i musimy rozwijać je mimo, że nie pozostawiają bez śladu naszych gospodarek – powiedział premier po zakończeniu rozmów. Wskazał na dużą rolę zachowania silnego stanowiska w tej kwestii i konieczność wyjaśniania wszystkim powodów obecnego kryzysu gospodarczego. Podziękował także premier Finlandii za wspólne stanowisko w tym temacie.

Szef rządu wskazał też na konieczność przekazania zamrożonych aktywów Federacji Rosyjskiej jak i oligarchów rosyjskich na rzecz odbudowy Ukrainy. –  Tych środków nie można tylko zamrozić, ponieważ zamrożone aktywna nabierają wartości w niektórych przypadkach. Musimy spowodować, aby te środki zostały wykorzystane do odbudowy Ukrainy i żeby oni odczuli ból z tym związany – kontynuował.

Spotkanie premierów odbyło się tuż przed grudniowym posiedzeniem Rady Europejskiej. Bieżąca agenda planowanego spotkania zakłada takie tematy jak, wojna w Ukrainie i pomoc dla tego kraju, sytuacja gospodarcza w Unii Europejskiej oraz bezpieczeństwo i obrona.

https://twitter.com/MorawieckiM/status/1594357934783606789

STOSUNKI POLSKO-FIŃSKIE – BEZPIECZEŃSTWO, OBRONA ORAZ WSPÓŁPRACA REGIONALNA

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił jak wysoko oceniamy współpracę naszych krajów, zwłaszcza w zakresie polityki wschodniej, bezpieczeństwa i obrony. – Zjednoczeni politycy, zjednoczone społeczeństwa to największa siła każdego kraju. Bezpieczeństwo naszych granic to nie jest jednak kwestia lokalna, bowiem ma wymiar światowy.

Kontynuując wskazał, że NATO jest najsilniejszym sojuszem obronnym w historii, z uwagi na solidarność i siłę poszczególnych członków. – Dlatego tak ważne jest przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO w krótkim czasie. W pełni wspieramy wysiłki Finlandii na tej drodze – mówił premier. Finlandia i Szwecja kandydują do członkostwa w NATO. Nasz rząd wspiera aspiracje tych krajów. Polska wyraziła zgodę na przyjęcie obu krajów do NATO.

Źródło: GOV.pl, Twitter

PRZECZYTAJ:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

Prezydent Duda: Polska będzie miała udział w odbudowie Ukrainy

Premier Mateusz Morawiecki: Odbudowa Ukrainy musi oznaczać transformację

KOMENTARZ REDAKCJI

Rosja stała się egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wielokrotnie ostrzegałem, że Rosja opracowuje szczegółowy plan agresji i terroru wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym stwierdzeniu nie ma najmniejszej przesady. O istnieniu takiego planu świadczą liczne odtajnione dane ukraińskiej i zachodnich agencji wywiadu, a także nagminne wypowiedzi samych rosyjskich strategów, polityków oraz wielokrotne publikacje kremlowskich propagandystów, którzy ostatnio zaczęli urządzać histerię w sprawie konieczności „denazyfikacji” Polski. I to nie jest przypadek. Rzeczywiście, w ultimatum, jakie rosyjskie MSZ w grudniu ubiegłego roku wystosowało wobec USA i NATO, pojawiło się żądanie rozbrojenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli przywrócenia Moskwie dawnej strefy wpływów na Starym Kontynencie.

Putin popełnia poważne zbrodnie przeciwko ludzkości, ponieważ czuje absolutną bezkarność, grożąc całemu światu bronią jądrową. Psychopata z bunkra praktycznie otwarcie grozi Zachodowi, mówiąc, że jeśli będzie mu uniemożliwiać zorganizowanie ludobójstwa na Ukrainie, użyje broni jądrowej przeciwko państwom NATO.

Ukraina jest tylko pierwszym celem zbrodniarza wojennego. Kremlowski paranoik marzy o odbudowie Imperium Rosyjskiego i dawnej strefy wpływów w Europie, która obejmuje całą wschodnią flankę NATO, czyli kraje bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.

Jeśli Zachód ulegnie Putinowi na Ukrainie, będzie on nadal wymachiwał jądrową maczugą, bezkarnie dopuszczając się agresji i ludobójstwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego stosowanie szantażu nuklearnego jest kategorycznie niedopuszczalne. Świat nie powinien tego tolerować!

Jeśli Zachód będzie ulegać zastraszaniu Putina, może to doprowadzić do znacznie większych katastrof dla ludzkości niż nawet ograniczone użycie broni jądrowej. Kremlowska bestia musi być surowo ostrzeżona, że każda próba użycia broni masowego rażenia pociągnie za sobą natychmiastową, twardą, odpowiednią i lustrzaną reakcję.

Moskiewski zbrodniarz wojenny musi zdać sobie sprawę, że jego szantaż nie będzie miał najmniejszego wpływu na wolę suwerennych i wolnych narodów. Musi raz na zawsze porzucić takie instrumenty polityki zagranicznej. Musi również wyraźnie i jasno zrozumieć, że poniesie surową i nieuniknioną karę, jeśli nadal będzie popełniał ciężkie zbrodnie przeciwko ludzkości.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

 

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2018-2022

ZOBACZ ARCHIWUM CZASOPISMA „GŁOS POLONII” Z LAT 2012-2017

ZOBACZ TAKŻE: