Konferencja „International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation“ zebrała wielu liderów i wpływowych osób ze świata polityki, nauki i instytucji. Spotkanie w Berlinie wpisało się w międzynarodową dyskusję na temat inicjatyw pomocy Ukrainie w odbudowie swojego kraju po bezpodstawnej i zbrodniczej napaści rosyjskiej. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwierającej dyskusji na temat międzynarodowych perspektyw wobec rekonstrukcji Ukrainy. Szef polskiego rządu spotkał się również ze swoim ukraińskim odpowiednikiem – premierem Ukrainy Denisem Szmyhalem.

POMOC UKRAINIE TO OBOWIĄZEK MORALNY EUROPY

Nieuzasadniona i barbarzyńska napaść Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę to ugodzenie w międzynarodową stabilność i dekady pokoju ciężko wypracowane przez poprzednie pokolenia. To również ugodzenie w europejskie wartości, wartości wolnego świata opartego na demokracji i poszanowaniu. Potwierdzają to ostatnie konkluzje Rady Europejskiej, gdzie jednogłośnie stwierdzono, że Rosja wywołała wielopoziomowy kryzys w całej Europie.

– Odbudowa gospodarcza Ukrainy jest niezmiernie istotnym warunkiem dla bezpieczeństwa Europy. Ukraina jest naszą twierdzą i jednocześnie inwestycja we wzmocnienie Ukrainy jest naszym obowiązkiem moralnym, ale też jest to obowiązek z uwagi na naszą rzeczywistą politykę – zwrócił się do publiczności premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że musimy pamiętać, aby agresor zapłacił. Rosja powinna zapłacić reparacje wojenne, gdyż zbyt często w historii widzieliśmy, że agresorzy unikali konsekwencji i odpowiedzialności. Rosyjskie pieniądze powinny zostać przeznaczone na odbudowę zniszczonej Ukrainy.

PRZECZYTAJ:

Pętla gazowa Kremla: Nord Stream 2 wpędził Europę w pułapkę

ODBUDOWA UKRAINY TO SZANSA DO TRANSFORMACJI

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że odbudowa Ukrainy to szansa na transformację Ukrainy, ale również transformację Europy.

– Historyczna walka narodu ukraińskiego nie może być jedynie ich osamotnieniem, ale jest też naszą pobudką, przebudzeniem dla wielu krajów z impasu politycznego – podkreślił szef polskiego rządu.

Kryzys, który wywołała Rosja wybudził Europę z marazmu i iluzji o rosyjskich intencjach. Dziś musimy myśleć w nowej rzeczywistości i tworzyć przyszłość w której Europa będzie asertywna, niezależna i bezpieczniejsza.

– Europa musi działać o wiele mocniej, to jest bardzo ważne, ponieważ Europa jest o wiele silniejsza niż Rosja. Świat liczy się tylko z silnymi graczami. Europa musi udowodnić swoją siłę. To nasze być, albo nie być – zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

PRZECZYTAJ:

Mateusz Morawiecki: Nie ma i nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy

POLSKA WSPIERAŁA, WSPIERA I BĘDZIE WSPIERAĆ UKRAINĘ

Polska jest proporcjonalnie drugim największym darczyńcą dla Ukrainy. Od początku wojny nieprzerwanie wspieramy Ukrainę militarnie, finansowo, ale przede wszystkim humanitarnie. Polska rozumie w jakiej sytuacji znalazła się Ukraina i wie, że słowa nie wystarczą w walce o niepodległość.

– Finansowe wsparcie jest ważne nie tylko na nadchodzące miesiące, ale na nadchodzące lata. Musimy pokazać, że możemy wspierać przyszłość Ukrainy – powiedział premier. – To jest najlepszy sposób zagwarantowania naszych granic i pokoju w Europie na najbliższe dekady – podkreślił.

Należy zauważyć jak wiele zagrożeń niemilitarnych prezentuje dzisiaj Rosja dla demokratycznej Europy. Jedność i współpraca są europejską odpowiedzią na działania ze strony Moskwy.

PRZECZYTAJ:

Michał Dworczyk: Baltic Pipe zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski

KWESTIA POWOJENNEJ ODBUDOWY UKRAINY JEST WAŻNA, ALE NAJWAŻNIEJSZĄ KWESTIĄ POZOSTAJE BROŃ

Po konferencji w wywiadzie dla polskojęzycznego „Faktu” i niemieckiego „Bild” Morawiecki wezwał Europę do dostarczenia broni i środków finansowych, aby Ukraina wygrała wojnę.

– Przyjechałem na ten wywiad bezpośrednio z konferencji poświęconej rekonstrukcji Ukrainy. Koncentrujemy się na bardzo ważnym temacie: jak odbudujemy Ukrainę. Ale jest jeszcze ważniejsza kwestia do rozstrzygnięcia: w jaki sposób Ukraina ma dostać wystarczającą ilość broni, by zakończyć tę wojnę? Dobrze jest rozmawiać o przyszłym wsparciu, „planach Marshalla” itd. Jednak Ukraina jest dziś pod niesamowitą presją, pomimo ostatnich sukcesów przeciwko Rosji. W ciągu zaledwie ostatnich dwóch tygodni na ukraińskie miasta spadło 360 rakiet i dronów. Rosjanie celowo niszczą elektrownie i systemy grzewcze, chcą, by Ukraińcy zimą marzli i głodowali. Dlatego pomoc jest potrzebna teraz. Ukraina potrzebuje pieniędzy i broni, a nie „planów”

– podkreślił premier RP i dodał, że kraje wschodniej flanki, od Finlandii po kraje bałtyckie, nasi czescy i słowaccy partnerzy, Rumunia „bezpośrednio odczuwają zagrożenie ze strony Putina, dlatego są bardzo świadomi niebezpieczeństwa i mocno wspierają Ukrainę. Polska wraz z tymi krajami walczy o to, by presja na Rosję nie słabła, gdy niektóre państwa być może tracą z pola widzenia cierpienia Ukraińców, bardziej skupione na tym, jak przetrwać zimę”.

Zdaniem premiera Polski kwestia powojennej odbudowy Ukrainy jest ważna, ale najważniejszą kwestią pozostaje broń.

„Czołgi bojowe, ciężka artyleria, amunicja dla Ukrainy — wszystko to, co jest teraz najpilniejsze do pokonania wojsk rosyjskich. Niemcy jako najbogatszy kraj w Europie i jeden z największych eksporterów broni na świecie mogłyby zrobić o wiele więcej dla obrony wartości Europy. Kraje takie jak USA czy Wielka Brytania dostarczają broń, by pomóc Ukrainie zwyciężyć. Odnoszę wrażenie, że niektórzy przywódcy UE woleliby, by znowu było wszystko po staremu. W myśl idei, że wojnę można zakończyć również przegraną Ukrainy. […] Nie chcę ich wymieniać, ale tendencja jest zauważalna. System, który Rosja zbudowała z dostawami gazu, przynosi efekty. Putin był jak diler narkotykowy, rozprowadzając tani gaz. Wielu krajom trudno się bez niego obejść”

– powiedział Mateusz Morawiecki.

Źródło: GOV.pl, Fakt.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Tarcza Europy. „Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem” – Halford John Mackinder

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Polska, Litwa i Ukraina mogą wystąpić z inicjatywą utworzenia unii regionalnej wzorowanej na historycznym dziedzictwie I Rzeczypospolitej

OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: