„Wojna na Ukrainie w całym swoim okrucieństwie pokazała nam, jak ważna jest współpraca państw flanki wschodniej NATO, flanki wschodniej Unii Europejskiej. […] Nie będzie Trójmorza bez wolnej i suwerennej Ukrainy” – powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W Lublinie szef rządu otworzył drugi Samorządowy Kongres Trójmorza. Międzynarodowe wydarzenie gospodarcze skupia przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej z kilkunastu państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza. Jednym z głównych tematów – oprócz gospodarki – była pomoc Ukrainie, współpraca uniwersytecka oraz bezpieczeństwo. W tym roku wydarzeniu towarzyszy Forum Gospodarcze, które posłuży do wymiany doświadczeń między uczestnikami.

OBLICZE KONFLIKTU NA UKRAINIE I JEJ PRZYSZŁA ODBUDOWA

Jednym z najważniejszych tematów tegorocznego kongresu była współpraca regionów z obszaru Inicjatywy Trójmorza w obliczu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy. Wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała wzrost cen za surowce energetyczne. Temat bezpieczeństwa energetycznego również był omawiany przez uczestników Kongresu. Dodatkowo premier podkreślił, że Polska weźmie udział w odbudowie Ukrainy.

– Lubelszczyzna i Podkarpacie będą hubem gospodarczym – hubem odbudowy całej Ukrainy. Stworzą w naturalny sposób dużo lepsze perspektywy do odbudowy, do rekonstrukcji całej Ukrainy – zapowiedział Prezes Rady Ministrów.

PRZECZYTAJ:

Mateusz Morawiecki: Putin bardziej niebezpieczny niż Hitler. Rosja potrzebuje deputinizacji

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ I POGŁĘBIENIE WSPÓŁPRACY MIĘDZY PAŃSTWAMI

Liczne seminaria i debaty umożliwiają państwom członkowskim Trójmorza wymianę doświadczeń z obszaru współpracy uniwersyteckiej oraz bezpieczeństwa międzynarodowego. Wspólne działania wzmacniają gospodarkę. Jednym z przykładów może być połączenie drogowe – Via Carpatia.

– Bardzo dziękuję za tę inicjatywę. Za to, że samorządy będą dyskutować o praktycznym, pragmatycznym wymiarze Międzymorza i Trójmorza. Jak rozbudowywać przejścia graniczne. Jak rozbudowywać przejścia drogowe, kolejowe, energetyczne, informatyczne. Jak wspólnie bronić się przed propagandą rosyjską. Jak dzisiaj już pracować nad przyszłą odbudową Ukrainy – a poprzez to, także nad wzmocnieniem gospodarczym w tej części Europy – podkreślił szef polskiego rządu.

NAGRODA ZA ROZWÓJ GOSPODARKI OBSZARU TRÓJMORZA

Prezes Rady Ministrów odebrał z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego nagrodę – „Międzynarodowy sukces w obszarze regionów Trójmorza“. Wyróżnienie przyznawane jest za przyczynianie się do rozwoju gospodarki regionów obszaru Inicjatywy. Laureat przestrzega zasad odpowiedzialnego biznesu oraz promuje pozytywny wizerunek obszaru Trójmorza.

– Ta nagroda przede wszystkim należy się wszystkim Polakom, którzy stanęli na wysokości zadania. To mało powiedziane, ale dzisiaj Polska jest na ustach całego świata. Podobnie jak było to przed 40 laty – w czasach Solidarności – podziękował premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – Ta nagroda będzie nagrodą symboliczną, także dla wszystkich Polaków, którzy tak przepięknie udzielali się i udzielają się cały czas na rzecz pomocy dla uchodźców z Ukrainy i pomocy dla Ukrainy.

Źródło: GOV.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Międzymorze. „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”

Tarcza Europy. „Kto panuje nad Europą Wschodnią, ten panuje nad Eurazją i całym światem” – Halford John Mackinder

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica. Polska, Litwa i Ukraina mogą wystąpić z inicjatywą utworzenia unii regionalnej wzorowanej na historycznym dziedzictwie I Rzeczypospolitej