Przedstawiciele NATO i Ukrainy odbyli nadzwyczajne posiedzenie, po którym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł Rosję przed „konsekwencjami” za agresję na wodach Morza Azowskiego oraz zajęcie ukraińskich okrętów i marynarzy – informuje Voice of America.

„Rosja musi zrozumieć, że jej działania nie pozostaną bez konsekwencji”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny NATO

Nie sprecyzował, jakie mogą być te konsekwencje, ale przypomniał, że w ostatnich latach NATO rozpoczęło największy wzrost swojej potęgi militarnej w Europie Wschodniej od czasów zimnej wojny w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku.

PRZECZYTAJ:

Akt agresji! Rosja zaatakowała ukraińską marynarkę wojenną

Według Stoltenberga działania Rosji „zwiększają napięcie w regionie”.

Nazywając niedzielny incydent „poważnym”, Stoltenberg również podkreślił znaczenie „pracy na rzecz deeskalacji, dla zachowania spokoju i powściągliwości”.

PRZECZYTAJ:

Anna Fotyga ostrzega przed Rosją na Morzu Azowskim!!!

Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego zapewnił go o „pełnym poparciu dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”.

Przypomnijmy, 25 listopada rosyjscy okupanci otworzyli ogień i zajęły trzy okręty ukraińskiej marynarki wojennej na ukraińskich wodach terytorialnych w pobliżu integralnej części Ukrainy – Autonomicznej Republiki Krymu, tymczasowo okupowanej przez Rosję.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Admirał: Eskalacja na wodach Morza Azowskiego i Czarnego to pełzająca agresja Rosji wobec południowej flanki NATO

Pełzająca agresja. Rosja jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego

Rosja nadal tworzy „pas niestabilności” wzdłuż swej granicy (MAPA)