Dziennik „Kommiersant”, powołując się na źródło zbliżone do sztabu generalnego Rosji, podał, że stacjonująca w obwodzie kaliningradzkim 152. brygada rakietowa jest wyposażana w nowe zestawy rakiet Iskander-M. Wejdą one do służby na początku 2018 roku.

Gazeta zauważa, że Iskandery zostaną w najbliższym czasie rozmieszczone w obwodzie kaliningradzkim na stałe. Według dziennika władze rosyjskie zapowiadały taki krok od 2007 r., jednak „do tej pory najnowsze operacyjno-taktyczne zestawy rakietowe przerzucane były w ten region jedynie czasowo”.

Rzeczniczka NATO Oana Lungescu w komentarzu dla „Kommiersanta” podkreśliła, że „wszelkie rozmieszczenie w pobliżu granic Sojuszu rakiet, które mogą przenosić głowice jądrowe nie będzie sprzyjać zmniejszeniu napięcia” w relacjach z Rosją. Dodała, że NATO ma nadzieję, „iż Rosja w duchu przejrzystości przedstawi więcej informacji na ten temat”.

Rosyjski dziennik cytuje też komentarz uzyskany w polskim MSZ. „Aktywna militaryzacja obwodu kaliningradzkiego, trwająca już kilka lat, wywołuje zaniepokojenie wszystkich krajów w regionie i poza jego granicami” – głosi to oświadczenie.

Źródło zbliżone do sztabu generalnego Rosji poinformowało, iż w nowe zestawy, w miejsce obecnie wykorzystywanych zestawów Toczka-U, zostanie przezbrojona brygada rakietowa stacjonująca w Czerniachowsku. Zanim Iskandery wejdą do służby, załogi 152. brygady mają uczyć się ich obsługi w centrum szkoleniowym wojsk rakietowych w obwodzie astrachańskim. Później odbędą się ćwiczenia taktyczne, a następnie personel brygady przemieści się transportem kolejowym do miejsca stałej dyslokacji.

Rozmówca dziennika zapewnił, że infrastruktura jest gotowa do przyjęcia kompleksu rakiet przeznaczonego dla brygady.

Jeden taki kompleks składa się z 12 wyrzutni, 12 pojazdów transportowo-załadowczych, 11 wozów dowódczo-sztabowych, a także pojazdów pomocniczych, technicznych i socjalnych – podaje dziennik.

Iskandery (w kodzie NATO – SS-26 Stone) to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Testowany jest również system Iskander-K, uzbrojony w pociski manewrujące o zasięgu ponad 500 km. Iskandery mogą przenosić ładunki nuklearne.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

ZOBACZ TAKŻE:

Podczas manewrów „Zapad-2017” Rosja ćwiczyła atak jądrowy. Użyła tzw. triady nuklearnej

Wróg u bram

Rosja trenowała III wojnę światową. Nadzorował Putin…

Ekspansja zła. Wojny i konflikty zbrojne z udziałem Rosji (Infografika)

Kreml przygotowuje się do wielkiej wojny – rosyjski dziennikarz

Wojna światowa wisi na włosku? Niespotykana koncentracja wojsk przy granicy

Rosja szykuje wojska do konfrontacji. Szojgu zapowiada wzmocnienie sił zbrojnych na zachodniej granicy

Rosja nadal tworzy „pas niestabilności” wzdłuż swej granicy (MAPA)

Czego chcą rosyjscy nacjonaliści? Wojny i „ostatecznego” podziału świata!

Rosja inwestuje w bazy wojskowe na Białorusi

„Na Zapad”! Rosja czeka na pretekst do ataku – Romuald Szeremietiew dla „TS”

Konflikty z udziałem Federacji Rosyjskiej

Od Czyngischana do Putina

Kreml chce zniszczyć NATO

Rosnąca potęga militarna Rosji i Chin zwiększa ryzyko wojny – raport NATO

Ruskie idą. Сo grozi światu?

Rosja przygotowuje się do wojny na dużą skalę – Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Rosja szykuje się do operacji ofensywnej wobec Polski i państw bałtyckich – ekspert