NATO widzi rosnące wyzwanie ze strony Rosji i Chin, ryzyko wybuchu wojny.

Rosnąca potęga militarna Chin i Rosji będzie wyzwaniem dla sojuszu transatlantyckiego w nadchodzących latach, z kolei, wysiłki NATO zmierzające do wzmocnienia jego zdolności mogą doprowadzić do nowych wyścigów zbrojeń, takich jak „zimna wojna” – czytamy w raporcie NATO.

W czteroletnim raporcie zostały wymienione 20 globalnych trendów, które mogą dotknąć Sojusz Północnoatlantycki do końca 2035 r., zaczynając od sztucznego umysłu i przyspieszania rozwoju technologii, po zmiany klimatu i rosnącej nierówności.

Generał Denis Mercier, Najwyższy Dowódca Sił Sojuszniczych ds. Transformacji, powiedział, że raport pokazuje większe ryzyko poważnej wojny międzynarodowej niż raport NATO z 2013 roku.

„Widzimy znaczny wzrost ryzyka poważnego konfliktu między państwami”

– powiedział Mercier w wywiadzie udzielonym korespondentowi agencji prasowej Reuters za kulisami Berlin Security Conference.

Wiosną jego zespół wyda dodatkowy raport, który będzie zawierał informacje o tym, co NATO musi zrobić, by odpowiednie zareagować na te trendy.

„Globalna świadomość jest bardziej potrzebna niż wcześniej. Musimy być przygotowani na każdy możliwy scenariusz”

– powiedział Mercier, zauważając, że globalizacja oznacza, że NATO musi ważyć czynniki poza swoimi granicami, w tym ekspansję militarną Chin i Indii.

Łatwy dostęp do technologii i globalny charakter cyberprzestrzeni ułatwi rozwój sieci terrorystycznych, zagrażając istniejącym niemal monopolistycznym państwowym podmiotom w dziedzinie broni wysokiej techniki, twierdzą autorzy raportu.

Czynniki środowiskowe będą również odgrywać większą rolę, od wzrostu częstości klęsk żywiołowych po zwiększenie odkrycia Arktyki, a także wzrost zadłużenia globalnego i zmniejszenie zaufania do instytucji finansowych.

Raport wskazuje, że wydatki na obronność zaczęły rosnąć po aneksji Ukrainy Krymu w 2014 r. przez Rosję, a prognozy przewidują dalszy wzrost do 2045 r.

Ale autorzy ostrzegają, że rosnące wydatki „mogą stworzyć dylemat bezpieczeństwa i rozpocząć wyścig zbrojeń, jak miało to miejsce w czasie zimnej wojny”.

„Konkurencja priorytetów budżetowych i ograniczenia fiskalne w państwach członkowskich NATO może utrudnić im sprostanie przyszłym żądaniom Sojuszu”

– czytamy w raporcie.

Mercier powiedział, że NATO już od samego początku pracuje nad rozszerzeniem swoich możliwości w dziedzinie cyber-domeny i zapewnieniem cyberbroni w każdym systemie uzbrojenia i sieci od samego początku.

„NATO jest nieustannie atakowane w cyberprzestrzeni” – powiedział, zauważając, że Sojusz do tej pory był „dobry” w samoobronie, ale musi pozostać czujny – zaznaczył generał Denis Mercier.

Jagiellonia.org / Głos Ameryky

ZOBACZ TAKŻE:

Wróg u bram

Rosja trenowała III wojnę światową. Nadzorował Putin…

Ekspansja zła. Wojny i konflikty zbrojne z udziałem Rosji (Infografika)

Podczas manewrów „Zapad-2017” Rosja ćwiczyła atak jądrowy. Użyła tzw. triady nuklearnej

Wojna światowa wisi na włosku? Niespotykana koncentracja wojsk przy granicy

Rosja szykuje wojska do konfrontacji. Szojgu zapowiada wzmocnienie sił zbrojnych na zachodniej granicy

Rosja nadal tworzy „pas niestabilności” wzdłuż swej granicy (MAPA)

Czego chcą rosyjscy nacjonaliści? Wojny i „ostatecznego” podziału świata!

Rosja inwestuje w bazy wojskowe na Białorusi

„Na Zapad”! Rosja czeka na pretekst do ataku – Romuald Szeremietiew dla „TS”

Od Czyngischana do Putina

Kreml chce zniszczyć NATO

Konflikty z udziałem Federacji Rosyjskiej

Ruskie idą. Сo grozi światu?

Rosja przygotowuje się do wojny na dużą skalę – Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Rosja szykuje się do operacji ofensywnej wobec Polski i państw bałtyckich – ekspert