Federacja Rosyjska sponsorowała migrację uchodźców z Syrii – stwierdził deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Anton Geraszczenko w edycji programu telewizyjnego „Wielki Wieczór” na kanale NewsOne.

„Kryzys migrantów dla Europy został wymyślony przez Putina. Wojna w Syrii rozpoczęła się w 2011 r., ale dopiero wiosną 2015 r. nagle fali uchodźców zaczęli zalewać Europę. W Rosji podjęto decyzję, po tym, jak Europa nałożyła sankcje gospodarcze przeciwko Rosji: „stwórzmy dla nich (europejczyków – red.) problemy”. Stworzyli problem: przyznano tysiąc dolarów za jednego uchodźcę, który z Syrii zostanie dostarczony do Europy. Milion uchodźców – miliard dolarów, dla Putina to nic”

Anton Geraszczenko

Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, eks-doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy

Dodał, że z tego powodu w Europie powstała atmosfera ksenofobii oraz wzrosł wpływ różnych nacjonalistycznych partii, które znane są z prorosyjskich poglądów.

Przypomnijmy, że wiosną 2016roku, amerykański senator John McCain w ostrym przemówieniu na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (13 lutego 2016 roku) zaznaczył, że dyktator Władimir Putin chce „zaognić konflikt uchodźczy i wykorzystać go jako broń do podziału transatlantyckiego przymierza, a tym samym podkopać europejski projekt”. Dodał także, że „apetyt Putina rośnie w miarę jedzenia”.

„Putin używa uchodźców jako broni”

John McCain

Amerykański senator Partii Republikańskiej

Z kolei, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w wypowiedzi dla Radia Plus zaznaczył, że wśród tych ludzi są niestety również terroryści.

„Choć są obywatelami tych państw, urodzili się na tej ziemi, to nigdy do końca nie zaakceptowali porządku, systemu tych państw, w których mieszkają. Jednym ze wskaźników pozwalających ocenić stopień zagrożenia jest liczba osób zidentyfikowanych jako mające związek z ekstremistami islamskimi, bądź nawet wręcz są podejrzewane o to, że znajdują się na terenie Syrii czy też przeszły na stronę dżihadystów”

Paweł Soloch

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego