Sędzia, który skazał szefową Związku Polaków na Białorusi Andżelikę Borys na 15 dni aresztu będzie w czwartek objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski – poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, infromuje portal Kresy24.pl, powołując się na PAP.

Dworczyk ośwadczył, że polski rząd podejmie działania na rzecz wszystkich Polaków poddawanych represjom na Białorusi.

Szef kancelarii premiera podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Rady Europejskiej “podniesie temat represji wobec polskiej mniejszości na Białorusi”.

“Zgodnie z wytycznymi premiera Mateusza Morawieckiego dzisiaj zostanie objęty bezterminowym zakazem wjazdu na teren Rzeczpospolitej Polskiej sędzia, który skazał wczoraj panią Andżelikę Borys na 15 dni aresztu”

– poinformował szef KPRM.

Dworczyk ostrzegł białoruskich urzędników, że wszyscy, którzy zaangażują się w represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi “poniosą konsekwencje”.

“W tej chwili przygotowujemy plan kroków, których celem jest pomóc tym osobom, które są poszkodowane” – poinformował szef KPRM. “Liczymy też na solidarność naszych partnerów europejskich, zgody na prześladowanie osób tylko ze względu na to, że są narodowości polskiej, absolutnie być nie może” – podkreślił.

Źródło: Kresy24.pl, PAP

PRZECZYTAJ:

Andżelika Borys zatrzymana w Grodnie! MSZ RP: Apelujemy o jak najszybsze zwolnienie Prezes Związku Polaków na Białorusi

Represje na Białorusi! Milicja wchodzi do mieszkań działaczy ZPB!