Wczoraj na facebookowym profilu Anżeliki Borys pojawił się wpis “Jade w Leninskij ROWD”, czyli na komisariat milicji w dzielnicy Leninowskiej w Grodnie. Szefowa Związku Polaków na Białorusi nie informowała wcześniej, że została wezwana na przesłuchanie, dlatego możemy przypuszczać, że milicja przyszła po Andżelikę Borys do domu bądź została zatrzymana na ulicy, podaje portal Kresy24.pl.

Na razie nie wiadomo na jakiej podstawie została zatrzyma Andżelika Borys, być może ma to związek z działaniami prokuratury; funkcjonariusze wchodzą do kolejnych szkół społecznych na terenie Białorusi, w których odbywa się nauczanie języka polskiego.

Jak informowaliśmy, w piątek 19 marca, do szkoły społecznej w Lidzie, działającej przy oddziale Związku Polaków na Białorusi weszli prokuratorzy. Zabrali dokumentację placówki!

– Prokurator wyjaśnił, że jego wizyta odbywa się w ramach prowadzonego przez prokuraturę sprawdzania ośrodków nauczania języka polskiego – poinformowała prezes Oddziału ZPB w Lidzie i dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie Irena Biernacka. Dodała, że prokurator zażądał listy uczniów szkoły z ich adresami i danymi kontaktowymi oraz kopii umów wynajmu pomieszczeń, a także kopie umów, zawartych ze współpracującymi ze szkołą pedagogami.

– Oznacza to, że do prokuratury na rozmowy będą wzywani zarówno sami uczniowie, jak ich rodzice – skomentowała dla portalu Znadniemna.pl żądanie prokuratora prezes ZPB Andżelika Borys.

Kontrole prokuratorskie oraz innych służb państwowych w ośrodkach nauczania języka polskiego trwają obecnie na całej Białorusi.

– Obawiam się, że dokumentacja z tych ośrodków jest zbierana po to, żeby znaleźć pretekst do ich likwidacji, bądź zawieszenia działalności – mówiła prezes ZPB portalowi.

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża sprzeciw wobec zatrzymania przez służby białoruskie Andżeliki Borys – prezes Związku Polaków na Białorusi” – czytamy w komunikacie MSZ w Warszawie

“W godzinach wieczornych do MSZ RP wezwany został Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Białorusi. Przedstawiciel białoruskiej dyplomacji odebrał jednoznaczny sygnał, że działania władz białoruskich są sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Białorusi dotyczącymi ochrony mniejszości narodowych oraz dwustronnymi zobowiązaniami polsko-białoruskimi dotyczącymi ochrony mniejszości polskiej” – informuje dalej MSZ.

“Działalność Związku Polaków na Białorusi skupia się na pielęgnowaniu polskiej kultury i tradycji, wspieraniu polskiego szkolnictwa i nauki języka polskiego. Aresztowanie wybranej kilka dni temu na kolejną kadencję pani Andżeliki Borys jest tożsame z rugowaniem polskości i uderza nie tylko w dobre stosunki z Polską, ale godzi też w białoruską tradycyjną wielokulturowość. Apelujemy o jak najszybsze zwolnienie Prezes Związku Polaków na Białorusi i zaprzestanie arbitralnych prześladowań przedstawicieli mniejszości polskiej” – czytamy.

Źródło: Kresy24.pl, zdjęcie: Znadniemna.pl