W słoneczny wiosenny dzień 18 marca na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu, w Dubnie koło Równego, przedstawiciele Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku Konsul Generalny RP Sławomir Misiak i Attaché ds. Kultury Piotr Urbanowicz, pod koniec swojej podróży służbowej do Dubna, odwiedzili mogiłę żołnierzy mjra Wiktora Matczyńskiego, którzy polegli w walce z konnicą Budionnego w trakcie obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7–21 lipca 1920 roku.

Podczas pobytu na terenie fortu goście w rozmowie z lokalnymi historyk zapoznali się z wydarzeniami, które miały miejsce 100 lat temu w czasie obrony fortu Zahorce w walce z konnicą Budionnego. Konsul Generalny RP w Łucku pan Sławomir Misiak i Attaché ds. Kultury pan Piotr Urbanowicz zapalili znicze na zbiorowej mogile żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w walkach z konnicą S. Budionnego w 1920 r. Podczas spotkania Konsul Generalny RP w Łucku pan Sławomir Misiak zgodził się na zorganizowanie we wrześniu mini-turnieju piłki nożnej w Równem, poświęconego 138. rocznicy urodzin generała Ukraińskiej Republiki Ludowej M. Bezruczki, z udziałem zespołów Konsulatu Generalnego RP w Łucku , harcerzy hufca „Wołyń”, płastunów i młodzieży z Równego. We wspólnym spotkaniu na terenie fortu w Tarakanowie wzięli udział: szef harcerskiego hufca „Wołyń” ze Zdołbunowa pan Aleksander Radica, duchowny opiekun Płastuńskiego Ośrodka nr 33 im. Samczuka w Równem, znany historyk o. Witalij Porowczuk, Martin Reuther NGO „Multiсultural Ukraine (MKUA)”

Na koniec spotkania przedstawiciele miejscowych historyków wręczyli gościom z Łucka pamiątki dotyczące historii fortu w Tarakanowie. Spotkanie odbyło się w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Wiosna to czas zmian i zwycięstw!

Serhij Porowczuk