Waszyngton widzi w projekcie zagrożenie dla interesów Ukrainy, Polski i szeregu sojuszników USA w NATO. Prezydent USA Joseph Biden uważa Nord Stream 2 za zły pomysł – wyjaśnił Sekretarz stanu USA Antony Blinken i wezwał Niemcy do zaprzestania budowy tego gazociągu, podaje Lenta.ru powołując się na agencję Reuters.

Waszyngton nie wykluczył wprowadzenia nowych sankcji za udział w projekcie.

PRZECZYTAJ:

Odbyła się rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Ukrainy. Omówiono kwestię gazociągu Nord Stream 2

Przypomnijmy, 18 europejskich firm już opuściło projekt gazociągu Nord Stream 2 lub są na etapie wyjścia. Powodem tego są możliwe sankcje wobec projektu przez Stany Zjednoczone, pisze DW powołując się na raport Departamentu Stanu USA dla Kongresu. Większość z nich to firmy ubezpieczeniowe zarejestrowane w Wielkiej Brytanii – podaje wydanie.

Jak informowaliśmy wcześniej, Stany Zjednoczone dodały do nowej ​​listy sankcyjnej statek do układania rur „Fortuna”, który uczestniczy w budowie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Wiadomość o tym została umieszczona na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA.

Statek i jego właściciela – firmę „KBT-Rus” – objęto sankcjami przewidzianymi w ustawie PEESA „O ochronie bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

Przypomnijmy, sankcje USA działają w taki sposób, że nawet w pełni zbudowany gazociąg nie może być certyfikowany, ubezpieczony i oddany do użytku.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Republikanie wezwali administrację Białego Domu do nałożenia nowych sankcji na Nord Stream 2

USA wprowadziły nowe sankcje wobec statku, który buduje Nord Stream 2

Sankcje Stanów Zjednoczonych. Z budowy gazociągu Nord Stream 2 wycofuje się 18 europejskich firm