Prezydent RP Andrzej Duda w rozmowie telefonicznej z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim omówił wspólne stanowisko w sprawie Nord Stream 2, a także polską inicjatywę przekazania Ukrainie 1,2 mln dawek szczepionki Astra Zeneca, informuje agencja Interfax-Ukraina.

„Mamy z Andrzejem Dudą jasne i niezmienne stanowisko w sprawie Nord Stream 2. Jesteśmy wdzięczni Joe Bidenowi za nałożone sankcje” – napisał Zełenski w swoim kanale Telegram w środę wieczorem i dodał, że „Nord Stream 2 to w istocie pułapka dla całej Europy. Nie można do niego dopuścić. Dalsze zaostrzenie sankcji wobec tego projektu to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

Według służby prasowej Biura Prezydenta Ukrainy przywódcy obu krajów skoordynowali dalsze działania mające na celu przeciwdziałanie projektowi Nord Stream 2 i zgodzili się na potrzebę jak największego zaangażowania w to społeczności międzynarodowej.

Rozmówcy omówili także działania prowadzone na Ukrainie i w Polsce w kontekście walki z pandemią koronawirusa. Zełenski podziękował Dudzie za inicjatywę przekazania na Ukrainę 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca, którą Polska planuje otrzymać poprzez wspólne zakupy unijne, informuje służba prasowa Biura Prezydenta Ukrainy.

„Dziękuję za inicjatywę przekazania 1,2 miliona dawek szczepionki AstraZeneca”

– napisał prezydent Zełenski na Twitterze i podkreślił, że ten krok jest mocnym sygnałem solidarności z Ukrainą.

Ponadto strony omówiły szereg projektów infrastrukturalnych w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. W szczególności omówili budowę i naprawę dróg oraz modernizację przejść granicznych. Szef państwa ukraińskiego zaprosił Prezydenta RP do złożenia wizyty oficjalnej na Ukrainie w celu osobistego udziału w obchodach 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, które odbędą się 24 sierpnia 2021 r. Z kolei, Prezydent RP Andrzej Duda zapewnił, że „zrobi wszystko, co w jego mocy, aby uczestniczyć w obchodach rocznicy niepodległości Ukrainy”.

Jagiellonia.org