Stany Zjednoczone dodały do nowej ​​listy sankcyjnej statek do układania rur „Fortuna”, który uczestniczy w budowie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Wiadomość o tym została umieszczona na stronie internetowej Departamentu Skarbu USA, podaje Europejska Prawda.

Statek i jego właściciela – firmę „KBT-Rus” – objęto sankcjami przewidzianymi w ustawie PEESA „O ochronie bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

W połowie stycznia 2021 r. one zostały dodane do innej listy sankcji w ramach ustawy CAATSA „O zwalczaniu przeciwników Ameryki za pomocą sankcji”.

Przypomnijmy, ostatnio Ukraina i Polska wspólnie wezwały Bidena, by uniemożliwił dokończenie budowy Nord Stream 2.

W ubiegłym tygodniu Departament Stanu USA w raporcie dla Kongresu nie zaproponował nowych sankcji wobec uczestników budowy gazociągu Nord Stream 2. Dziś obowiązują tylko te sankcje, które zostały wprowadzone przez poprzednią administrację.

Rurociąg jest ukończony w ponad 90 proc., a Moskwa i jej zachodni partnerzy mają nadzieję na dobudowanie tego projektu w tym roku. Jednak Gazprom zaczął przyznawać, że istnieje ryzyko związane z uruchomieniem rosyjsko-niemieckiego projektu Nord Stream 2.

Jagiellonia.org