OŚWIADCZENIE MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W ZWIĄZKU Z ROZPOCZĘCIEM PROCESU DOTYCZĄCEGO ZESTRZELENIA SAMOLOTU MALEZYJSKICH LINII LOTNICZYCH MH17, 17 LIPCA 2014 r.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z zadowoleniem odnotowuje przewidziane na 9 marca 2020 r. rozpoczęcie, przed organami sprawiedliwości Królestwa Niderlandów, procesu sądowego mającego na celu wyjaśnienie prawdziwych okoliczności oraz ustalenie winnych zestrzelenia nad terytorium Ukrainy, kontrolowanym przez wspierane przez Rosję siły separatystyczne samolotu Malezyjskich Linii Lotniczych MH17 w dniu 17 lipca 2014 r.

W pełni ufamy niezależności i profesjonalizmowi procedur prawnych, które będą stosowane przed sądem Królestwa Niderlandów i w ramach prawa Królestwa Niderlandów. Wyrażamy nadzieję, że zbliżający się proces doprowadzi do dokładnego ustalenia przebiegu oraz osób winnych tego przestępstwa, które doprowadziło do tragicznej śmierci blisko trzystu osób siedemnastu narodowości. Jednocześnie mając na uwadze trwające śledztwo Wspólnego Zespołu Śledczego, wzywamy wszystkie państwa do pełnej współpracy w ramach śledztwa zgodnie z Rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2166.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Biuro Rzecznika Prasowego

Źrodło: gov.pl

PRZECZYTAJ:

Holenderscy śledczy nie pozostawiają wątpliwości: To Rosjanie zestrzelili samolot MH17 (ZDJĘCIA, WIDEO)

Przypomnijmy, Boeing 777 Malezyjskich Linii Lotniczych, lot MH-17, lecący 17 lipca 2014 roku z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony nad wschodnią Ukrainą na obszarze kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Zginęło 298 osób, z których największą grupę stanowili obywatele Królestwa Niderlandów. Do tej pory ustalono, że malezyjski boeing został zestrzelony przez system rakietowy Buk; wyrzutnia rakietowa pochodziła z rosyjskiej jednostki wojskowej w Kursku.

Źrodło: PAP

ZOBACZ TAKŻE:

MH17 zestrzelony na polecenie Kremla. Ustalenia holenderskich śledczych

291 krewnych ofiar zestrzelonego boeinga MH17 złożyło pozwy przeciwko Putinowi i Rosji

Rosja oskarżona o zestrzelenie MH17. Pięć krajów zgodziło się na finansowanie organizacji procesu ścigania i karania sprawców zbrodni