Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała obywatela Ukrainy, którego podejrzewa o przygotowywanie się do zamachu terrorystycznego. Mężczyzna – Maksym S., który niedawno przeszedł na islam, miał rozważać zamach na galerię handlową w Puławach (woj. lubelskie) – uważają śledczy. Podejrzany utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że materiały zgromadzone przez prowadzącą śledztwo lubelską delegaturę ABW pozwoliły zatrzymać go 4 grudnia.

Nadzorujący śledztwo Agencji wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie postawił mu zarzuty, a sąd zaakceptował jego wniosek o trzymiesięczny areszt podała rzeczniczka prasowa Prokuratury Krajowej prok. Ewa Bialik.

Rzeczniczka PK poinformowała, że Ukrainiec to mieszkający od dwóch miesięcy w Polsce Maksym S. Zatrzymany przez ABW mężczyzna miał „swym zachowaniem w relacjach z innymi osobami wzbudzać uzasadnione obawy, że czyni przygotowania do przeprowadzenia eksplozji materiałów wybuchowych, które zagraża życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach” powiedziała Bialik.

Przygotowania miały polegać na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu – pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków – w postaci pieniędzy oraz broni. Za takie czyny grozi do 5 lat więzienia.

PRZECZYTAJ:

The New York Times: Kreml płaci uchodźcom za zamieszki w Europie

Europa Umiera? Za aktywną działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml – oficer FSB

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych powiedział PAP, że ze śledztwa wynika, iż mężczyzna rozważał atak z wykorzystaniem samochodu – pułapki, ładunków wybuchowych albo broni palnej.

„Zamach miał przygotowywać co najmniej od 1 października działając w Puławach i Warszawie”

powiedział rzecznik.

„ABW ustaliła, że mężczyzna zapoznawał się z materiałami o charakterze terrorystycznym, a o swoich planach opowiadał współpracownikom oraz osobom ze swojego otoczenia”

wyjaśnił Żaryn.

Według ABW, w ostatnich tygodniach mężczyzna dokonał konwersji na islam, przyjął nowe imię Muhamat i uległ silnej radykalizacji.

„Będąc w Warszawie mężczyzna przebywał w towarzystwie cudzoziemców prezentujących radykalne podejście do zasad islamu. Utrzymywał bliskie kontakty z cudzoziemcami, m.in. z Tadżykistanu, a także obywatelami Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej”

podał rzecznik.

Zaznaczył, że oprócz działań wobec obywatela Ukrainy, funkcjonariusze ABW przeszukali też miejsce zamieszkania tych cudzoziemców, z którymi utrzymywał kontakty.

Podejrzanemu przedstawiono zarzuty przygotowania do sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach oraz formułowania gróźb karalnych – wynika z informacji rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych.

Źrodło: PAP, fakty.interia.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Eksperci: To Rosja stworzyła Państwo Islamskie

Fundamenty pod islamski terroryzm kładło KGB

Państwo Islamskie pomaga Putinowi w walce z Zachodem

The New York Times: Kreml płaci uchodźcom za zamieszki w Europie

NATO oskarża Rosję: „Używa uchodźców jako żywej broni przeciwko Europie”

Na Ukrainie zatrzymano Al Barę al-Sziszaniego, jednego z liderów Państwa Islamskiego

Putin za pomocą islamistów z ISIS chce rozpętać wojnę na Bałkanach! Niepokojąca prognoza