Rosja płaci uchodźcom z Bliskiego Wschodu w Europie za zamieszki, aby pokazać, że są terrorystami i chcą zrujnować społeczeństwo europejskie – informuje portal Kaukaz Rzeczywistość (Radio Wolna Europa) powołując sią na New York Times.

Według amerykańskiej gazety co najmniej pięć osób zostało naocznymi świadkami tego, jak w szwedzkim mieście Rinkeby przedstawiciele rosyjskich mediów oferowali pieniądze młodym imigrantom, aby stworzyć wrażenie zamieszek przed kamerami wideo. Wkrótce dziesiątki zamaskowanych mężczyzn zaczęły atakować policję, rzucając w nich kamieniami i podpalając samochody.

Wcześniej w Niemczech miał miejsce głośny skandal, 13-letnia Lisa, córka emigranta z Rosji, ogłosiła, że została porwana i zgwałcona przez grupę uchodźców. Fala protestów przetoczyła się przez ten kraj. Ludzie żądali znalezienia i ukarania sprawców gwałtu. Niemiecka policja odkryła jednak, że porwanie dziewczynki to fikcja.

Przypomnijmy, wojna wywołana przez Putina w Syrii uderzyła rykoszetem w Europę. Setki tysięcy uchodźców są wynikiem barbarzyńskich bombardowań syryjskich miast przez rosyjskie lotnictwo. Fale uchodźców spowodowały poważny kryzys w Unii Europejskiej i stały się przyczyną rosnącej popularności skrajnie prawicowych populistów, którzy działają w interesie agresywnej Rosji.

Nie jest tajemnicą, że uchodźcy stali się narzędziem rosyjskiej wojny hybrydowej przeciwko Europie. Przypomnijmy, według oświadczeń wysokich urzędników NATO Rosja „używa uchodźców jako żywej broni przeciwko Europie”. Mówił o tym jeszcze w marcu 2016 roku sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Z kolei nieżyjący już amerykański senator John McCain w ostrym przemówieniu wygłoszonym na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium (13 lutego 2016 roku) ocenił, że dyktator Władimir Putin chce „zaognić konflikt uchodźczy i wykorzystać go jako broń do podziału przymierza transatlantyckiego, a tym samym podkopać europejski projekt”. Dodał także, że „apetyt Putina rośnie w miarę jedzenia”.

Celem geopolitycznym Rosji jest osłabienie Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych sojuszy oraz zmniejszenie skuteczności zasad międzynarodowych – oświadczył przemawiając podczas przesłuchań Komisji Helsińskiej w Kongresie USA Michael Carpenter, były asystent sekretarza obrony USA ds. Ukrainy i Eurazji, obecnie dyrektor Centrum Analitycznego Bidena, podaje Voice of America.

Ekspert ostrzegł przed aktywną współpracą w dziedzinie zwalczania terroryzmu z Rosją, jeśli taka współpraca obejmuje prowadzenie wspólnych operacji lub dostarczanie informacji wywiadowczych.

Rosja sponsoruje ataki terrorystyczne za granicą, zauważa analityk.

Ekspert przypomniał, że Rosja dostarczyła rakiety, wyrzutnię i personel i zorganizowała zestrzelenie samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines Boeing 777 nr lotu MH17.

„W Syrii Rosja deklaruje, że walczy z Państwem Islamskim, ale jej prawdziwym celem jest osłabienie wpływów USA w regionie i wzmocnienie Asada, ponieważ Rosja korzysta z niekontrolowanej migracji i napływu ekstremistów do Europy” – powiedział ekspert.

„Bez względu na to, jak cyniczne może to zabrzmieć, Moskwa nie stara się ustabilizować regionu. Wpływ Rosji jako mediatora wzrasta, gdy Iran i Hezbollah destabilizują region”– zaznaczył Carpenter.

ZOBACZ TAKŻE:

Fundamenty pod islamski terroryzm kładło KGB

Europa Umiera? Za aktywną działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml – oficer FSB

Eksperci: To Rosja stworzyła Państwo Islamskie

Ukraina przekazała NATO raport o związkach Rosji z ISIS

Ukraina przedstawiła NATO kolejny raport o rosyjskich powiązaniach z islamskimi terrorystami

Putin za pomocą islamistów z ISIS chce rozpętać wojnę na Bałkanach! Niepokojąca prognoza

Państwo Islamskie pomaga Putinowi w walce z Zachodem

Były oficer FSB: Rosja przerzuca do Europy szpiegów udających uchodźców

Wycofując się w Iraku terroryści ISIS zgubili swe rosyjskie paszporty (wideo)

John McCain: Putin używa uchodźców jako broni

NATO oskarża Rosję: „Używa uchodźców jako żywej broni przeciwko Europie”

Węzeł gordyjski Bliskiego Wschodu. III wojna światowa tuż za progiem