Ukraina przedstawiła swoim partnerom w Zgromadzeniu Parlamentarnym NATO kolejne sprawozdanie na temat powiązań Federacji Rosyjskiej z islamskimi organizacjami terrorystycznymi.

O tym na Facebooku poinformowała ukraińska parlamentarzystka Iryna Friz, członek komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony.

„Nasz raport zawiera dowody na to, w jaki sposób rosyjskie służby specjalne zachęcają radykalnych islamistów do opuszczenia Rosji, w tym poprzez zapewnienie im biletów dla lotu poza granice państwa dla udziału w działaniach wojennych, szczególnie w Syrii, po stronie Państwa Islamskiego.

Co więcej, wielu byłych irackich baasistów, którzy utworzyli trzon elity wojskowo-politycznej w czasach Husajna, a następnie – czołówkę Państwa Islamskiego – zostało przeszkolonych w KGB ZSRR. Raport zawiera wiele interesujących faktów i dowodów takiej współpracy.

Należy dodać, że już w latach 80., w czasie, gdy Jurij Andropow stał na czele KGB, pojawił się pomysł wykorzystania islamskiego terroryzmu przeciwko krajom zachodniej cywilizacji”.

Iryna Friz

Członek komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony

Zaznaczyła też, że w raporcie szczególną uwagę skupiono na stosunkach Kremla z fundamentalistycznym ugrupowaniem islamskim Taliban. Dokument zawiera także dowody na dostarczanie broni i zasobów materialnych islamistom.

Jagiellonia.org

Wielokrotnie pisaliśmy o olbrzymim wpływie Moskwy na ruchy radykalnych islamistów i terrorystów na łamach naszego portalu. W poprzednim materiale na ten temat mówiono, że Państwo Islamskie pomaga Putinowi w walce z Zachodem. Nieco wcześniej, zwracaliśmy uwagę czytelników na ten fakt, że Kreml dokłada wszelkich wysiłków, by przy pomocy radykalnych islamistów rozpętać wojnę na Bałkanach. Istnieje realne zagrożenie, że na południu Europy może wybuchnąć nowa wojna, podczas której Kreml spróbuje wykorzystać terrorystów z Państwa Islamskiego, którzy ostatnio masowo opuszczają Bliski Wschód i rozprzestrzeniają się po całym świecie, głównie w Europie.

Wiosną 2016 r. portal Jagiellonia.org podjął wysiłek i przetłumaczył to co oficer FSB ma do powiedzenia w sprawie zaangażowania FSB w islamski terroryzm. W telewizji ukraińskiej 1+1 w programie „TSN. Tydzień” pokazano wywiad, który wywołał prawdziwy skandal szpiegowski. Oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), specjalista od organizacji terrorystycznych, powiedział w nim, że za aktywną działalnością terrorystów w Europie i USA stoi Kreml. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa wszystkich krajów kontynentu europejskiego.

Włodzimierz Iszczuk

Redaktor naczelny portalu Jagiellonia.org i czasopisma „Głos Polonii”