II Forum Wolnych Narodów Rosji, które odbyło się 22–24 lipca w Pradze, przyjęło „Deklarację o dekolonizacji Rosji”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele opozycji rosyjskiej, uczestnicy ruchów regionalnych i narodowych, działacze społeczni oraz eksperci, którzy dążą do zapewnienia zniewolonym ludom Rosji podstawowej zasady prawa międzynarodowego – prawa do samostanowienia, podaje agencja Ukrinform. W forum uczestniczyli także dyplomaci, w szczególności Pawło Klimkin, były minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Uczestnicy forum stwierdzili, że gospodarz Kremla Władimir Putin zbudował system dyktatorski z dobrze prosperującą metropolią, która wysysa wszystkie zasoby z podległych kolonii i wykorzystuje je do zaspokojenia swoich imperialnych ambicji.

„Ta agresywna polityka doprowadziła już do największej wojny w Europie w ciągu ostatnich 80 lat” – cytuje organizatorów imprezy portal CeskeNoviny.cz. Uczestnicy forum potępili zbrodniczą, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję Kremla na tolerancyjną i pokojową Ukrainę oraz wezwali przedstawicieli zniewolonych przez Kreml grup etnicznych walczących w szeregach rosyjskiej armii i uczestniczących „w niesprawiedliwej wojnie przeciwko Ukrainie” do powrotu do domu lub poddania się ukraińskim siłom zbrojnym.

Deklaracja Praska definiuje Rosję jako państwo terrorystyczne, którego kolonialne praktyki na przestrzeni wieków, takie jak przymusowe deportacje i ludobójstwo, uczyniły ludy tubylcze ofiarami historycznej niesprawiedliwości.

PRZECZYTAJ:

Ostatnia faza etnocydu. Z trybuny ONZ Moskwa została oskarżona o bezwzględne zniszczenie rdzennych ludów

Akt rozpaczy w despotycznym więzieniu narodów. Naukowiec podpalił się w proteście przeciwko totalnej rusyfikacji

„Nasze narody zostały wciągnięte w zbrodnie wojenne wbrew swojej woli. W związku z polityką imperialistycznego centrum nakładane są na nas sankcje, grozi nam cywilizacyjna izolacja, a nawet całkowite zniknięcie” – głosi rezolucja.

Przedstawiciele narodów i ludów przymusowo przyłączonych do Rosji podkreślili, że zbrodnicze działania Moskwy doprowadziły do tego, że Federacja Rosyjska znalazła się na skraju chaosu i wojny domowej. Tylko całkowicie kontrolowana dekolonizacja Rosji może zapobiec katastrofie – twierdzą przedstawiciele zniewolonych narodów.

Proces całkowitej i powszechnej dekolonizacji Rosji powinien opierać się na prawie międzynarodowym, w tym na Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i prawie narodów do samostanowienia, zapisanym w Karcie Narodów Zjednoczonych – twierdzą uczestnicy Forum.

W celu praktycznej realizacji „Deklaracji o dekolonizacji Rosji” proponuje się szereg praktycznych działań. W szczególności elity narodowe i regionalne wzywają do stworzenia narodowych rządów/administracji przejściowych (być może na emigracji), a także stworzenia Konstytucji republik, zabezpieczających ich państwową niezależność i suwerenność. Zapowiedziano też zwołanie w listopadzie-grudniu 2022 r. międzynarodowej konferencji na temat pokojowej dekolonizacji i terytorialnej reorganizacji przestrzeni postrosyjskiej.

PRZECZYTAJ:

Rosyjska państwowość spoczywa na kościach milionów zamęczonych i złamanych niewinnych ludzi

Tatarzy z Federacji Rosyjskiej proszą prezydenta Turcji Recepa Erdogana obronić ich przed represjami ze strony Moskwy

Dla Rosji eksterminacja rdzennej ludności jest tradycyjną polityką – pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy

Przypomnijmy, Liga Wolnych Narodów Rosji zwróciła się również do prezydenta USA Joe Bidena z prośbą o pomoc ich narodom w uwolnieniu się od ucisku imperialnego i szowinistycznego Kremla, informuje portal IdelReal.org.

Liga Wolnych Narodów jest stowarzyszeniem ruchów narodowych, które walczą o wolność i niepodległość i chcą odłączyć się od despotycznej, szowinistycznej, imperialnej Rosji.

Przypomnijmy, w grudniu 2019 r. były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że: „Jeśli oddzielimy od Rosji terytoria, które zostały podbite przy pomocy krwi, przemocy, zdrady i kłamstw, pozostałe „rdzenne rosyjskie bagniska” z łatwością można zmieścić na terytorium obwodu moskiewskiego” – powiedział.

Dodał też, że „Podobne aspiracje Hitlera w ubiegłym stuleciu doprowadziły do wielomilionowych ofiar i horrorów najkrwawszej wojny w historii ludzkości Historia Europy ubiegłego wieku i najnowsza historia naszego państwa dowodzą niepodważalną prawdę – nie można negocjować z agresorem, trzeba surowo go zatrzymać i pokonać”.

„Rosyjska państwowość spoczywa na kościach milionów zamęczonych i złamanych niewinnych ludzi. Niezależnie od jęków rosyjskich najemników i gróźb rosyjskiego prezydenta ukraińscy żołnierze będą działać adekwatnie do zagrożeń, a państwo ukraińskie jest i pozostanie niezależne od maniakalnych dążeń imperialnych rewanżystów”

– oświadczył Ołeksandr Turczynow w czerwcu 2018 r.

Z kolei, mer ukraińskiego miasta Chersonia Wołodymyr Mykołajenko w oświadczeniu opublikowanym na serwisie internetowym rady miasta zaznaczył, że „odwieczne rosyjskie ziemie” to są bagniska w pobliżu Moskwy, a reszta terytoriów, zostały uzyskane poprzez podstępność i zwierzęce okrucieństwo.

„Naruszając umowy, lekceważąc obietnice, wykorzystując chwile słabości sąsiadów i osobiście tworząc wewnętrzne kryzysy w sąsiednich państwach, udało im się zbudować wielkie imperium. Mam na myśli, wielkość rozmiaru. To imperium stoi na kościach. Na kościach milionów ludzi, których życie nic nie znaczyło dla Moskali. Są to także kości naszych przodków. Życie ludzkie, los jednostki, jest dziś w Rosji tańsze niż rubel. Dlatego pielęgnują iluzję własnej wielkości, przelewając krew. Rosja to śmierć. Nie ma znaczenia, dokąd ona przychodzi – na Syberię, Ural, Ukrainę czy w Syrię. Rosja to zawsze śmierć, upokorzenie, głód, smród, ignorancja i cierpienie”

– podkreślił prezydent miasta.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin

ZOBACZ TAKŻE:

Kiedy nastąpi trzecia faza upadku imperium rosyjskiego?

Kolos na glinianych nogach. Fatalna polityka Putina wiedzie Rosję ku przepaści

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być geopolityczna transformacja Euroazji

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: