W KONTEKŚCIE ROSYJSKICH PRÓB ANEKSJI OBWODU CHERSOŃSKIEGO
POSTANOWILIŚMY PRZYPOMNIEĆ OSTRĄ ODPOWIEDŹ MERA CHERSONIA NA SŁOWA PUTINA

Rosyjscy najeźdźcy i ich pachołkowie – zdrajcy Ukrainy – w tymczasowo okupowanych rejonach obwodów chersońskiego i zaporoskiego, rozpoczęli przygotowania do fejkowego aktu teatralnego, który chcą nazwać „referndum” ws. dołączenia tych ukraińskich terytoriów do terrorystycznego państwa-agresora – putinowsko-raszystowskiej Rosji. Podczas dorocznej konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych 19 grudnia 2019 roku Władimir Putin powiedział m.in., że cały region Morza Czarnego i wschodnia część Ukrainy to odwieczne terytoria rosyjskie.

Słowa prezydenta Federacji Rosyjskiej, że którąkolwiek część terytorium Ukrainy – państwa suwerennego – można uznać za „ziemie rosyjskie”, oburzyły Wołodymyra Mykołajenkę. Mer położonego na południu Ukrainy Chersonia wraz z 33 radnymi miasta ostro odpowiedział Putinowi na jego roszczenia terytorialne.

W oświadczeniu opublikowanym w serwisie internetowym Rady Miasta Chersonia mer przypomniał Putinowi i jego zwolennikom, że „odwieczne rosyjskie ziemie” to bagna pod Moskwą. Resztę terytoriów Moskale zajęli w wyniku podstępnego i zwierzęcego okrucieństwa.

„Łamiąc porozumienia, lekceważąc obietnice, wykorzystując chwile słabości sąsiadów i wywołując wewnętrzne kryzysy w sąsiednich państwach, udało im się zbudować wielkie imperium. Mam na myśli rozmiar. To imperium zbudowano na kościach. Kościach milionów ludzi, których życie nic dla Moskali nie znaczyło. To także kości naszych przodków. Życie ludzkie, los jednostki są dziś w Rosji tańsze niż rubel. Dlatego pielęgnują iluzję własnej wielkości, podlewając ją krwią. Rosja to śmierć. Nie ma znaczenia, dokąd przychodzi: na Syberię, Ural, Ukrainę czy do Syrii. Rosja to zawsze śmierć, upokorzenie, głód, smród, ignorancja i cierpienie”.

Wołodymyr Mykołajenko

Prezydent Miasta Chersonia

„Wybrzeże Morza Czarnego jest tak piękne i tak odległe od moskiewskich bagnisk, że trudno mi sobie wyobrazić, jak Putin wpadł na pomysł, że Rosja ma z nami jakikolwiek związek. Południe Ukrainy jest etnicznie, mentalnie, geograficznie i kulturowo ukraińskie. Zawsze było ukraińskie i takim pozostanie, gdy Rosja nie będzie już istnieć”

– zaznaczył Wołodymyr Mykołajenko.

„Wielu twierdzi, że nie należy zwracać uwagi na jego [Putina] chorą fantazję gerontologiczną, ale uważam, że na takie stwierdzenia należy reagować. Przez dwie dekady przymykaliśmy oczy na to, że nazywali Krym rosyjskim. I dziś mamy tego efekt. Ponieważ zboczeńcy tym różnią się od normalnych ludzi, że nie tylko fantazjują, ale swoje marzenia przekształcają w rzeczywistość. I nie obchodzi ich, że zamieniają się one w koszmar dla wszystkich innych”

– podkreślił mer Chersonia.

PRZECZYTAJ:

Więzienie narodów musi upaść – Deklaracja II Forum Wolnych Narodów Rosji

Wcześniej podobną myśl sformułował Ołeksandr Turczynow, były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Powiedział: „Jeśli oddzielimy od Rosji terytoria, które zostały do niej przyłączone krwią, przemocą, zdradą i kłamstwami, pozostałe „rdzenne rosyjskie bagniska z łatwością zmieszczą się w granicach obwodu moskiewskiego”.

I dodał, że „Podobne aspiracje Hitlera doprowadziły w ubiegłym wieku do wielomilionowych ofiar i okropności najkrwawszej wojny w historii ludzkości. Historia Europy minionego stulecia i najnowsza historia naszego kraju dowodzą niepodważalnej prawdy: nie można negocjować z agresorem, trzeba go z całą stanowczością powstrzymać i pokonać”.

Z kolei ówczesny wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wasyl Bodnar oświadczył, że ukraińskie MSZ potępia roszczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Jednoznacznie potępiamy wszelkie podejmowane przez Federację Rosyjską próby podważenia integralności Ukrainy – oświadczył Bodnar, odpowiadając na pytania deputowanych Rady Najwyższej w Kijowie. – Wróćmy do historii i zastanówmy się, co do kogo należało. Swego czasu Moskwa była podporządkowana Kijowowi. Rozmawiajmy więc o korzeniach, a nie o konsekwencjach” – zaznaczył.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Kijów zamierza wyzwolić Krym, chodzi o ratowanie prawa międzynarodowego

Kancelaria Zełenskiego: Ukraina wyzwoli całe swoje terytorium, w tym Krym i Donbas

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

OGLĄDAJ NASZ FILM O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: