Główny starszy erzjański (injazor) Syreś Bolejań ostro skrytykował politykę narodową Rosji, przemawiając na XX posiedzeniu Stałego Forum ONZ ds. Ludności Tubylczej, donosi Guildhall powołując się na Idel.Realie.

„W ciągu ostatnich 30 lat Erzja z milionowego narodu przekształciła się w niewielką grupę etniczną na skraju całkowitego wymarcia. Żadnej wojny, epidemii ani przymusowych deportacji. W podobnej sytuacji znaleźli się nasi sąsiedzi w regionie Idel-Ural: Moksza, Udmurci, Maryjczycy, Czuwasze, Baszkirzy, a nawet Tatarzy. Narody Rosji pozbawieni prawa mieć własnych partii politycznych, uniwersytetów ani studiować w szkołach w ich ojczystym języku. Tylko tańce w strojach ludowych. Każdy, kto walczy o prawa swojego ludu, jest prześladowany przez policję jako ekstremista lub poddawany przymusowemu leczeniu psychiatrycznemu jak szaleniec” – powiedział.

Raport został odczytany w języku państwowym Republiki Mordowii. Tłumaczenie symultaniczne na język angielski zapewnił sekretariat injazora (głównego starszego Erzjan). Wystąpienie było transmitowane w telewizji internetowej ONZ (UN Web TV).

Syreś Bolejań wezwał społeczność międzynarodową do zwiększenia presji na Federację Rosyjską, która bezwzględnie niszczy ludy tubylcze.

„Erzjanie mogą przetrwać pandemię koronawirusa, ale nie mogą przetrwać w Federacji Rosyjskiej. Tylko międzynarodowa presja na Moskwę może uratować nas przed ostatnią fazą etnocydu”

– powiedział.

Bolejań przekazał również Sekretariatowi Stałego Forum ONZ ds. Ludności Tubylczej oświadczenie w sprawie łamania praw ludów tubylczych w Federacji Rosyjskiej.

Dokument zwraca uwagę ONZ na „ściganie z powodów politycznych tatarskiego ośrodka publicznego, organizacji publicznej„ Baszkort” i zakaz jej działalności”. Wymienione są także liczne pozwy FR przeciwko przywódcom ruchów narodowych, mianowicie tatarskiego, inguskiego, kałmuckiego, czerkieskiego i buriackiego.

PRZECZYTAJ:

Akt rozpaczy w despotycznym więzieniu narodów. Naukowiec podpalił się w proteście przeciwko totalnej rusyfikacji

W grudniu 2019 r. podobne stwierdzenia wygłosił Ołeksandr Turczynow, były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy: „Jeśli oddzielimy od Rosji terytoria, które zostały podbite przy pomocy krwi, przemocy, zdrady i kłamstw, pozostałe „rdzenne rosyjskie bagniska” z łatwością można zmieścić na terytorium obwodu moskiewskiego” – powiedział.

Dodał też, że „Podobne aspiracje Hitlera w ubiegłym stuleciu doprowadziły do wielomilionowych ofiar i horrorów najkrwawszej wojny w historii ludzkości Historia Europy ubiegłego wieku i najnowsza historia naszego państwa dowodzą niepodważalną prawdę – nie można negocjować z agresorem, trzeba surowo go zatrzymać i pokonać”.

„Rosyjska państwowość spoczywa na kościach milionów zamęczonych i złamanych niewinnych ludzi. Niezależnie od jęków rosyjskich najemników i gróźb rosyjskiego prezydenta ukraińscy żołnierze będą działać adekwatnie do zagrożeń, a państwo ukraińskie jest i pozostanie niezależne od maniakalnych dążeń imperialnych rewanżystów”

oświadczył Ołeksandr Turczynow w czerwcu 2018 r.

Z kolei, mer ukraińskiego miasta Chersonia Wołodymyr Mykołajenko w oświadczeniu opublikowanym na serwisie internetowym rady miasta zaznaczył, że „odwieczne rosyjskie ziemie” to są bagniska w pobliżu Moskwy, a reszta terytoriów, zostały uzyskane poprzez podstępność i zwierzęce okrucieństwo.

„Naruszając umowy, lekceważąc obietnice, wykorzystując chwile słabości sąsiadów i osobiście tworząc wewnętrzne kryzysy w sąsiednich państwach, udało im się zbudować wielkie imperium. Mam na myśli, wielkość rozmiaru. To imperium stoi na kościach. Na kościach milionów ludzi, których życie nic nie znaczyło dla Moskali. Są to także kości naszych przodków. Życie ludzkie, los jednostki, jest dziś w Rosji tańsze niż rubel. Dlatego pielęgnują iluzję własnej wielkości, przelewając krew. Rosja to śmierć. Nie ma znaczenia, dokąd ona przychodzi – na Syberię, Ural, Ukrainę czy w Syrię. Rosja to zawsze śmierć, upokorzenie, głód, smród, ignorancja i cierpienie”

podkreślił prezydent miasta.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Dla Rosji eksterminacja rdzennej ludności jest tradycyjną polityką – pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin

Tatarzy z Federacji Rosyjskiej proszą prezydenta Turcji Recepa Erdogana obronić ich przed represjami ze strony Moskwy