Ruch narodowy Tatarów w Federacji Rosyjskiej opublikował list otwarty do prezydenta Turcji Recepa Erdogana, w którym stwierdzono, że Putin niszczy setki narodowych partii politycznych, ruchów społeczno-politycznych, fundacji charytatywnych i mediów. Tatarzy proszą o pomoc w obronoie Ogólnatatarskiego Centrum Publicznego do czasu póki Federacja Rosyjska nie uznała organizacji za ekstremistyczną. Tekst apelu został opublikowany na Tatar-toz, informuje Ghall.com.ua.

Publikujemy fragmenty z tego apelu:

„Szanowny Panie Recepu Erdoganie, aktywnie działa Pan na rzecz poszerzenia strefy wpływów tureckich, w celu zjednoczenia ludów tureckich. Rzeczywiście, w ostatnich latach Turcja aktywnie promuje ideę jedności tureckiej, z takimi krajami jak Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Turkmenistan i jesteśmy bardzo wdzięczni za Pana działania.

Ale jednocześnie nie zauważasz Pan, kiedy są rażąco naruszane prawa ludów tureckich, mianowicie w republikach Powołża: Baszkortostanie, Tatarstanie i Czuwaszji.

Przypominamy, że przez ponad 20 lat Putin swoimi czynami udowodnił, że nie na próżno zajmuje swoje stanowisko, przez te wszystkie lata orał jak niewolnik galery. I jest zadowolony ze swoich wyników – setki partii politycznych, ruchów społecznych i politycznych, fundacji charytatywnych i mediów zostało zniszczonych … 2 marca 2021 roku rosyjski obrońca praw człowieka Lew Ponomariew zapowiedział ostateczną likwidację publicznej organizacji Na Rzecz Praw Człowieka w związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących zagranicznych agentów.

Niedawno w Baszkirii baszkirska organizacja publiczna „Baszkort” stała się „niebezpieczną” organizacją dla władz moskiewskich i jej działalność została zakazana.

Ale teraz przyszedł czas na organizacje – Ogólnatatarskie Centrum Publiczne – społeczno-polityczną organizację tatarskiego ruchu narodowego, która także stała się „niebezpieczna” dla moskiewskiego Kremla. Nie ma wątpliwości, że Ogólnatatarskie Centrum Publiczne zostanie wkrótce uznane za organizację ekstremistyczną.

PRZECZYTAJ:

Rosyjska państwowość spoczywa na kościach milionów zamęczonych i złamanych niewinnych ludzi

Zwracamy się do Pana z prośbą o pomoc w powstrzymaniu prześladowań organizacji – Ogólnatatarskie Centrum Publiczne, która służy trwałej równowadze w społeczeństwie, prosimy o ochronę tej instytucji społeczeństwa obywatelskiego przed zniszczeniem.

Przypominamy, że Ogólnatatarskie Centrum Publiczne stara się ożywić kulturę, język, historię i religię Turków Tatarów w Rosji, wspiera także diasporę tatarską i chroni prawa wszystkich obywateli. Ponadto Ogólnatatarskie Centrum Publiczne popiera ideę konsolidacji wszystkich kultur tureckich i ugrofińskich; w tym kontekście wymagamy przeniesienie alfabetu tatarskiego z cyrylicy na łacinę i ustanowienie różnych form ścisłej współpracy z ludami Wołgi i Uralu.

Dlatego prosimy Pana o ochronę praw Ogólnatatarskiego Centrum Publicznego, mamy też nadzieję, że szefowie rządów krajów tureckojęzycznych i ugrofińskich będą bronić praw Ogólnatatarskiego Centrum Publicznego, a także pomogą Tatarom diaspory otwierać [regionalne] oddziały Ogólnatatarskiego Centrum Publicznego.

W bliskiej i dalekiej zagranicy łączna liczba Tatarów mieszkających poza Rosją wynosi 1,5 miliona ludzi, co oznacza, że ​​musimy działać jako zjednoczony front, to znaczy znaleźć wspólną płaszczyznę i wspólne cele” – czytamy w apelu ludów tureckich Rosji do prezydenta Turcji Recepa Erdogana.

Przypomnijmy, wcześniej prokuratura Federacji Rosyjskiej w Tatarstanie złożyła do Sądu Najwyższego RP pozew o likwidację regionalnego stowarzyszenia publicznego „Ogólnatatarskie Centrum Publiczne”.

Rosyjska prokuratura twierdzi, że działalność Ogólnatatarskiego Centrum Publicznego rzekomo „stoi w sprzeczności z obowiązującym ustawodawstwem i ma charakter ekstremistyczny, co stanowi realne zagrożenie dla podstaw ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej, integralności jej terytorium, bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa”.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Dla Rosji eksterminacja rdzennej ludności jest tradycyjną polityką – pierwsza wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy

Rosyjskie imperium stoi na kościach wielu narodów. Ostra odpowiedź mera Chersonia na słowa Putina

Akt rozpaczy w despotycznym więzieniu narodów. Naukowiec podpalił się w proteście przeciwko totalnej rusyfikacji

Dyplomata: „Nadchodzi czas, kiedy musi upaść ostatnie imperium zła”. Rozpad Rosji powinien stać się strategicznym celem USA, UE i Chin