Irańska obrona powietrzna zestrzeliła samolot „Międzynarodowych Linii lotniczych Ukrainy”, który wczoraj rozbił się w pobliżu Teheranu. Poinformował o tym tygodnik „Newsweek” powołując się na anonimowego urzędnika Pentagonu oraz oficera wywiadu USA i oficera wywiadu Iraku.

Boeing 737-800 leciał z Teheranu do Kijowa, gdy kilka minut po starcie, podczas wznoszenia, nagle zniknął z radarów. Doszło to tego wkrótce po tym, kiedy irańska obrona powietrzna wystrzeliła rakiety w bazę wojskową w Iraku, w której stacjonują wojska amerykańskie i sojusznicze. Według „Newsweeka”, samolot mógł zostać zestrzelony przez rosyjski pocisk „Tor-M1”.

Rozmówcy z Pentagonu i wywiadu USA poinformowali gazetę, że według Departamentu Obrony USA do zestrzelenia ukraińskiego samolotu doszło przypadkowo. Siły obrony powietrznej Iranu były najprawdopodobniej w stanie gotowości po dokonanym ataku rakietowym na amerykańskie instalacje w Iraku, który był odpowiedzią na amerykański atak rakietowy, w którym zginął m.in. gen. Kassim Sulejmani. Centralne Dowództwo USA odmówiło komentarza na temat publikacji „Newsweeka”. Innym potencjalnym scenariuszem katastrofy ukraińskiego samolotu pasażerskiego, rozpatrywanym przez amerykańskich wojskowych, jest zderzenie z dronem lub innym obiektem.

Źrodło: Kresy24.pl, Newsweek.com

ZOBACZ TAKŻE:

Bild: Iran mógł „przez pomyłkę” zestrzelić ukraiński samolot

Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje w związku z katastrofą samolotu w Iranie

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. Żaden z 170 pasażerów i członków załogi nie przeżył