Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wideokonferencji z ministrami obrony NATO w dniach 17-18 lutego zaproponuje ministrom obrony NATO zwiększenie finansowania działań wojskowych na wschodnich granicach Sojuszu, informuje Europejska Prawda.

„Zamierzam zaproponować zwiększenie finansowania naszych podstawowych działań w zakresie powstrzymywania i obrony. Wesprze to rozmieszczenie sił sojuszniczych w naszych grupach bojowych na wschodniej flance sojuszu, rozmieszczenie sił powietrznych, rozmieszczenie sił morskich i przeprowadzenie ćwiczeń”.

Jens Stoltenberg

Sekretarz Generalny NATO

Dodał, że konieczne jest również wzmocnienie szkoleń i budowanie zdolności w sąsiednich krajach partnerskich.

„Zaproponuję również wzmocnienie szkoleń i budowanie zdolności w sąsiednich krajach partnerskich, ponieważ zapobieganie jest lepsze niż interwencja”

– powiedział Stoltenberg.

„Musimy również przyjąć bardziej globalne podejście do rozwiązywania problemów globalnych. Chiny i Rosja znajdują się na czele autorytarnego sprzeciwu wobec międzynarodowego porządku opartego na regułach.

Dlatego musimy Musimy rozszerzyć nasz dialog polityczny i praktyczną współpracę z partnerami o podobnych poglądach, aby promować nasze wartości i chronić nasze interesy”

– podkreślił sekretarz generalny NATO.

Przypomnijmy, NATO stworzyło cztery grupy bojowe liczące po 1000 osób na Litwie, Łotwie, Estonii i Polsce, w skład których wchodzą personel wojskowy z różnych krajów Sojuszu.

Podczas szczytu NATO 2021 rozważona zostanie kwestia powrotu do „polityki otwartych drzwi”, w tym kwestia dołączenia Gruzji do Planu Działania na Rzecz Członkostwa w NATO. Oprócz tego, w bieżącym roku na terytorium Ukrainy odbędzie się osiem typów ćwiczeń międzynarodowych z personelem wojskowym z krajów NATO.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Stoltenberg: Drzwi do NATO są dla Ukrainy otwarte

W odpowiedzi na agresywną politykę Rosji, Szwecja podjęła decyzję o rekordowym wzroście wydatków na obronność i zamierza wstąpić do NATO

Niedługo Gruzja może otrzymać Plan Działania na Rzecz Członkostwa w NATO – Europejska Prawda