Ukraiński samolot w Iranie mógł zostać zestrzelony – podaje „Bild”. Według niemieckiego dziennika irańska obrona przeciwlotnicza mogła pomylić go z amerykańskim samolotem albo rakietą. W katastrofie zginęło 176 osób, przede wszystkim Irańczyków i Kandayjczyków. Samolot leciał z Teheranu do Kijowa.

Irańczycy odnaleźli czarne skrzynki samolotu. Są uszkodzone, ale prawdopodobnie ich odczyt byłby nadal możliwy. Według linii Ukraine International Arilines zniszczony boeing był sprawdzany i jest wykluczone, by przyczyną jego katastrofy była awaria lub błąd załogi.
Początkowo ambasada Ukrainy podawała, że katastrofa była spowodowana awarią silnika. Później jednak komunikat zmieniono.

Do katastrofy doszło zaledwie 4 godziny po ataku rakietowym na bazy wojskowe USA w Iraku. Według „Bilda” jest możliwe, że irańska obrona przeciwlotnicza, postawiona w stan alarmu, wzięła samolot za amerykański samolot wojskowy lub rakietę i zestrzeliła go.

Nagranie obrazujące moment katastrofy pokazuje, że samolot aż do ostatniej chwili normalnie wznosi się w powietrze. Nic nie wskazuje więc na problem z pracą silników. Później samolot nagle zapłonął i spadł.

Źrodło: PAP, Fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie. Żaden z 170 pasażerów i członków załogi nie przeżył