Ukraina i Wielka Brytania 21 czerwca podpisały memorandum w sprawie projektu partnerstwa morskiego między konsorcjum przemysłu Wielkiej Brytanii i Marynarki Wojennej Ukrainy, informuje Ministerstwo Obrony Ukrainy.

„Memorandum przewiduje wspólne projektowanie i budowę okrętów wojennych na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii, odbudowę ukraińskich przedsiębiorstw stoczniowych oraz budowę dwóch ukraińskich baz marynarki wojennej” – czytamy w komunikacie.

Dokument został podpisany w Odessie na pokładzie brytyjskiego niszczyciela rakietowego HMS Defender D36 przez ministra zamówień obronnych Wielkiej Brytanii Jeremy’ego Quina i wiceministra obrony Ukrainy Ołeksandra Myroniuka.

W wydarzeniu wzięli również udział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Danyłow, Pierwszy Lord Morski admirał Tony Radakin oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons.

Uczestnicy uroczystości obserwowali także wspólne ćwiczenia wojsk ukraińskich, brytyjskich i amerykańskich na pokładzie okrętu.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Szef ukraińskiego MSZ : Kijów jest zainteresowany obecnością wojsk brytyjskich na terytorium Ukrainy

Ukraina liczy na nowy sojusz z państwami-sygnatariuszami Memorandum Budapeszteńskiego – wicepremier rządu Ukrainy

USA: Ukraina i Gruzja są długoterminowymi bastionami chroniącymi Zachód przed agresją Rosji

Okręty brytyjskiej marynarki wojennej wpłyną na Morze Czarne. Cel: Demonstracja solidarności z Ukrainą i sojusznikami NATO w regionie

Ukraina chce, aby na jej terytorium znajdowały się bazy NATO – zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Stoltenberg: NATO wzmocni obecność wojskową na Morzu Czarnym ze względu na rosyjskie zagrożenie ze strony Krymu