W maju na znak solidarności z Ukrainą i sojusznikami NATO w obliczu gromadzenia się wojsk rosyjskich, Wielka Brytania wyśle ​​na Morze Czarne dwa okręty wojenne, które będą wspierane przez lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, informuje The Sunday Times.

„Rozmieszczenie okrętów u wybrzeży Ukrainy ma na celu zademonstrowanie solidarności z Kijowem i sojusznikami NATO w regionie zwłaszcza po tym, jak prezydent USA Joe Biden zdecydował się odwołać skierowanie dwóch amerykańskich jednostek na Morze Czarne w obawie przed dalszą eskalacją kryzysu wywołanego masowym napływem rosyjskich wojsk”

– czytamy w artykule.

Mowa idzie o dwóch okrętach wojennych, mianowicie o niszczycielu typu 45 wyposażonym w pociski przeciwlotnicze i o jednej fregacie typu 23 przeznaczonej do zwalczania łodzi podwodnych. Na Morzu Śródziemnym okręty odłączą się od grupy zadaniowej lotniskowca HMS Queen Elizabeth i przez cieśninę Bosfor skierują się na Morze Czarne. W gotowości bojowej będą również brytyjskie odrzutowce i śmigłowce.

Przypomnijmy, że od marca w sieciach społecznościowych zaczęły pojawiać się liczne filmy z rosyjskim sprzętem zmierzającym w kierunku granicy z Ukrainą. Ukraiński wywiad potwierdza, że ​​Rosja przygotowuje się do działań wojennych na dużą skalę i może planować inwazję w głąb Ukrainy – informuje serwis internetowy Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Co więcej, ukraiński wywiad informuje, że rosyjskie media i misje dyplomatyczne za granicą już otrzymały zadanie w pewnym momencie rozpocząć szyroko zakrojoną kampanię dezinformowacyjną, wprowadzić w błąd społeczność światową, że rzekome „pokojowe” działania wojsk rosyjskich będą tylko odpowiedzią na agresywne działania Sił Zbrojnych Ukrainy.

Europejskie Dowództwo Sił Zbrojnych USA podniosło poziom monitorowania sytuacji na Ukrainie z „możliwego kryzysu” do najwyższego poziomu – „kryzysu potencjalnie nieuchronnego” – pisze The New York Times. Ponadto europejscy obserwatorzy odnotowali pojawienie się nowej rosyjskiej broni na okupowanych terytoriach.

Rosyjska agresja na Ukrainę rozpoczęła się w 2014 roku. Najpierw Rosja zajęła ukraiński Krym, następnie rozpoczęła agresję na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się między Siłami Zbrojnymi Ukrainy z jednej strony a armią rosyjską i wspieranymi przez Rosję bojownikami, którzy kontrolują części obwodów donieckiego i ługańskiego z drugiej. Oficjalnie Federacja Rosyjska nie uznaje swojej inwazji na Ukrainę, pomimo faktów i dowodów przedstawionych przez Kijów.

Jagiellonia.org