Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska i wiceprzewodniczący Sejmu Litwy Paulius Saudargas odwiedzą wschodnie regiony Ukrainy, aby ocenić aktualną sytuację w Donbasie.

„W dniach 19 – 24 kwietnia 2021 r. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska będzie przebywać z wizytą na Ukrainie. W wyjeździe udział wezmą także parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego: pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk oraz wiceprzewodniczący litewskiego Seimasu, Paulis Saudargas, pełniący również funkcję przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu, Senatu i Seimasu. Wizyta związana jest z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w regionie.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, informuje służba prasowa Rady Najwyższej Ukrainy. Powołany został w 2020 r. a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej między tymi państwami oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy” – informuje serwis internetowy Sejmu RP.

Spotkania na Ukrainę będą odbywały się w formacie Trójkąta Lubelskiego (Ukraina, Polska, Litwa). Ze strony ukraińskiej weźmie w nich udział pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk, informuje serwis internetowy ukraińskiego parlamentu.

Urzędnicy europejscy będą mogli osobiście zobaczyć i ocenić sytuację na wschodzie Ukrainy. „Wizyta przedstawicieli UE w Donbasie jest dowodem poparcia Ukrainy” – napisał na portalu ukraińskiego parlamenta Rusłan Stefanczuk.

Wyrażenie solidarności z Ukrainą i przeciwstawienie się rosyjskiej agresji to główne cele wyjazdu na Ukrainę parlamentarzystów państw Trójkąta Lubelskiego. Chcemy, żeby Ukraina wiedziała, że nie jest sama” powiedziała wicemarszałek Sejmu RP w komentarzu udzielonym agencji PAP.

„Po pierwsze, żeby wyrazić solidarność z Ukrainą, po drugie, żeby przeciwstawić się rosyjskiej agresji, żeby Ukraina wiedziała, że nie jest sama, a (prezydent Rosji) Władimir Putin, by miał świadomość, że kolejne działania wymierzone w Ukrainę spotkają się ze zdecydowanym protestem” – podkreśliła Małgorzata Gosiewska.

„W najbliższych dniach będę przebywać z wizytą na Ukrainie. Spotkam się tam z pierwszym zastępcą przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem oraz wiceprzewodniczącym litewskiego Seimasu, Paulisem Saudargasem, pełniącym również funkcję przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu, Senatu i Seimasu. Wizyta związana jest z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w regionie oraz nasilonym atakiem ze strony Rosji. A zatem ruszamy!” – napisała na Facebooku Małgorzata Gosiewska.

Jagiellonia.org

PRZECZYTAJ:

Bałtycko-Czarnomorska Szachownica

Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina będą wspólnie przeciwdziałać zagrożeniom hybrydowym ze strony Rosji

Powstał Trójkąt Lubelski. Polska, Litwa i Ukraina tworzą nowy format współpracy