Tragiczna, wyniszczająca agresja Rosji na Ukrainie jest bezpośrednim wyzwaniem dla bezpieczeństwa międzynarodowego – oświadczył wczoraj sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas Międzynarodowego Forum Bezpieczeństwa w Halifax (Nowa Szkocja) w Kanadzie.

Streszczenia jego przemówienia opublikowane są na oficjalnej stronie internetowej Pentagonu.

Szef Pentagonu stwierdził, że agresja Putina na Ukrainę jest bezpośrednim poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego i wyzwaniem dla sojuszników z NATO oraz niszczy „międzynarodowy porządek oparty na zasadach, który zapewnia nam bezpieczeństwo”.

„Zamierzona brutalność Rosji jest atakiem na nasze wspólne wartości – i na zasady wojny”.

Lloyd Austin

Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych

Austin zauważył, że od czasu inwazji na Ukrainę Putin zaoferował ludzkości ponurą alternatywę dla istniejącego porządku światowego – „świat tyranii i nieporządku, w którym nikt z nas nie chciałby żyć” i dodał, że kremlowski zbrodniarz wojenny „zaprasza nas do bardziej niebezpiecznego świata nawiedzanego przez cień rozprzestrzeniania się broni jądrowej”.

PRZECZYTAJ:

Plan ludobójstwa Ukraińców zatwierdził osobiście Putin

Marionetkowy „rząd” i obozy koncentracyjne. Bild ujawnia plan Putina

Scenariusz ludobójstwa. Rosyjska agencja propagandowa ujawnia plany Putina

Jednocześnie sekretarz obrony USA przypomniał o zaletach istniejącego porządku międzynarodowego, w którym: „małe państwa mają takie same prawa jak wielkie; gdzie dobrobyt jest dzielony przez wszystkie narody, a nie gromadzony przez imperia lub autokratów; gdzie broń jądrowa jest odpowiedzialnie kontrolowana i nie jest wykorzystywana do zagrażania pokojowi; gdzie spory rozstrzyga się na drodze negocjacji, a nie rozlewu krwi; gdzie suwerenność jest szanowana, a nie deptana; gdzie ludność cywilna jest chroniona, a nie atakowana; i świat, w którym granice są szanowane, a nie narzucane siłą”.

„Stany Zjednoczone pomogły zbudować ład międzynarodowy oparty na zasadach, a przywództwo USA jest niezbędne do jego utrzymania. Ludzie na całym świecie nie chcą wracać, by doświadczyć nowej mrocznej ery niepokojów, chaosu i wojny” – powiedział.

Według niego, wojna rozpoczęta decyzją Putina pokazuje całemu światu niebezpieczeństwo chaosu. „W skrócie, jest to wyzwanie dla bezpieczeństwa początku XXI wieku” – powiedział Austin, dodając, że Zachód jest gotowy stawić czoła temu wyzwaniu.

W tym kontekście szef amerykańskiego resortu obrony zwrócił uwagę na rolę europejskich sojuszników „walczących z niestabilnością, zniszczeniem, ludzkim cierpieniem, napływem uchodźców i innymi zagrożeniami płynącymi z coraz bardziej nieracjonalnej i agresywnej Rosji”, zwłaszcza tych, które znajdują się na wschodniej flance NATO.

PRZECZYTAJ:

Gen. Załużny: „Zniszczymy każdego, kto przybędzie na naszą ziemię z bronią w ręku”

Budanow: Do lata Ukraina wyzwoli wszystkie swoje terytoria i rozpocznie proces transformacji Rosji

Uderzenia rakietowe i mobilizacja nie uratują Rosjan, Ukraińcy mają przewagę na polu bitwy – „Washington Post”

Przypomnijmy, na początku sierpnia sekretarz obrony USA Lloyd Austin podczas konferencji prasowej w Polsce, komentując wizytę w Kijowie, w której uczestniczył wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oświadczył, że Stany Zjednoczone chcą osłabienia militarnego Rosji do takiego stopnia, by nie mogła już dokonywać agresji na swoich sąsiadów.

„Rosja przegrywa bitwę o Ukrainę. Wierzymy, że Ukraina może zwyciężyć, jeśli będzie miała odpowiedni sprzęt, niezbędne wsparcie. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby przybliżyć jej zwycięstwo. Chcemy, aby Ukraina pozostała suwerennym, demokratycznym krajem, zdolnym do obrony swojego suwerennego terytorium. […] Chcemy, aby Rosja została osłabiona do tego stopnia, aby nie mogła powtórzyć tego, czego dokonała podczas inwazji na Ukrainę. Moskwa straciła już znaczną część potencjału militarnego i, szczerze mówiąc, znaczną część wojsk. Chcemy, aby Rosja nie miała możliwości bardzo szybkiego odtworzenia”

– podkreślił sekretarz obrony USA.

Później rzeczniczka prasowa Białego Domu Jennifer Psaki oświadczyła na konferencji, że słowa Lloyda Austina odzwierciedlają stanowisko amerykańskiej administracji prezydenckiej, informuje CNN.

Przypomnijmy, 24 kwietnia szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken wraz z szefem Pentagonu Lloydem Austinem przybyli do Kijowa, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i innymi urzędnikami, informuje CNN. Podczas wizyty Blinken zapewnił, że amerykańscy dyplomaci powrócą na Ukrainę w tym tygodniu, a prezydent Joe Biden mianował Bridget Brink nową ambasadorką USA na Ukrainie i dodał, że „suwerenna niepodległa Ukraina będzie istnieć na scenie [światowej] znacznie dłużej niż Władimir Putin”.

Zachód staje się coraz bardziej zdeterminowany w sprawie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie. Przez wiele miesięcy administracja prezydenta Joe Bidena miała nadzieję na dyplomatyczne rozwiązanie konfliktu i sugerowała Putinowi znalezienie „korzystnego wyjścia z konfrontacji”.

Teraz Stany Zjednoczone otwarcie zadeklarowały, że ich celem jest pomoc Ukrainie w pokonaniu Rosji i zniszczenie machiny wojennej Putina, aby w przyszłości Moskwa nie zagrażała sąsiadom, czytamy na łamach „The Washington Post”.

„Chcemy, aby Ukraina wygrała. Zamierzamy uczynić tę inwazję strategiczną porażką Rosji. Jednym z naszych celów jest ograniczenie jej zdolności do ponownego zrobienia czegoś takiego”

– powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA.

Wobec determinacji Stanów Zjednoczonych Federacja Rosyjska jest wyrzucana z wpływowych organizacji międzynarodowych. W kwietniu ani jeden kandydat z Moskwy nie został wybrany do żadnej z czterech agencji ONZ. Rosja została wykluczona z Rady Praw Człowieka ONZ. Marzenia Kremla o technologicznym przywództwie giną na stepach Ukrainy wraz z żołnierzami hord Putina.

„Supermocarstwa czasami przegrywają w pochopnych wojnach. […] I taki właśnie los może spotkać Rosję na Ukrainie”

– czytamy w artykule w „The Washington Post”.

Władimir Putin będzie musiał odpowiedzieć za zbrodnie wojenne nad Dnieprem, a ewentualne użycie przez niego taktycznej broni jądrowej okaże się zgubne dla samej Rosji – powiedziała w wywiadzie udzielonym „Ukraińskiej Prawdzie” podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland. Zauważyła, że nie tylko Stany Zjednoczone wysyłają Putinowi sygnały, iż użycie broni jądrowej jest niedopuszczalne.

„Teraz my – nie tylko Stany Zjednoczone, ale także inni członkowie wspólnoty transatlantyckiej – bardzo mocno sygnalizujemy Putinowi, że ten krok będzie nie tylko katastrofą dla Ukrainy i świata, ale będzie też miał katastrofalne konsekwencje dla samego Putina, a także dla Rosji. Zapewniamy, że w tak katastrofalnym scenariuszu nie zostawimy Ukrainy sam na sam z jej problemami”

– podkreśliła.

Dopytującemu ją dziennikarzowi, co by się stało z Rosją, gdyby jednak zdecydowała się użyć broni jądrowej, Nuland odpowiedziała: „Uważam, że w takich warunkach lepiej powstrzymać się od omawiania tych szczegółów. Mogę tylko zapewnić: nawet w porównaniu z wysokimi stratami, wysoką ceną, jaką płaci Rosja z powodu wojny, w tym przypadku cena działań Putina będzie po prostu astronomiczna”.

Reżim Władimira Putina musi ponieść „całkowitą klęskę” w wojnie, którą rozpętał na Ukrainie, i to jest główny cel Stanów Zjednoczonych, który przyświeca im w okazywaniu Ukrainie wszechstronnego wsparcia – oświadczyła podsekretarz stanu USA w komentarzu udzielonym z niezależnemu rosyjskiemu portalowi Meduza. Jak podkreśliła: „Naszym celem jest zapewnienie, żeby ta wojna zakończyła się strategiczną porażką Władimira Putina. Chcemy, aby ta militarna awantura okazała się dla niego i jego reżimu nieproporcjonalnie kosztowna”.

Stany Zjednoczone chcą również, aby Ukraina nie tylko przetrwała, ale aby prosperowała jako demokratyczne, niezależne państwo i wzmacniała swoje dobrosąsiedzkie stosunki – powiedziała Victoria Nuland.

Podsekretarz stanu USA zauważyła, że klucz do zakończenia wojny leży w rękach Putina: „Może w każdej chwili powrócić do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu”. Jednak zamiast tego „wybiera codzienną śmierć wielu rosyjskich młodych ludzi, masowe mordy na Ukraińcach i liczne okrucieństwa armii rosyjskiej, które widzieliśmy już w Buczy i Mariupolu”.

Victoria Nuland podkreśliła także gotowość USA do pomocy Ukraińcom w obronie przed rosyjską agresją. „Dopóki Ukraińcy są gotowi walczyć o swoją niezależność, my jesteśmy gotowi pomóc im się bronić” – powiedziała.

Jak zauważyła, Siły Zbrojne Ukrainy zadają ogromne straty armii Putina, w wyniku czego siła militarna Rosji nieubłaganie maleje.

„Putin stracił już tak wiele sprzętu wojskowego w tej wojnie, nie mówiąc już o życiu tysięcy żołnierzy, że jest dla nas oczywiste, że nie może tak trwać w nieskończoność”

– stwierdziła.

Rosjanie nie są gotowi wiecznie znosić ciężkie próby, które ich spotkały. „Dlatego nadal będziemy pomagać Ukraińcom w nadziei, że albo Putin, albo Rosjanie prędzej czy później się opamiętają” – podkreśliła Nuland.

Przypomnijmy, prezydent Joe Biden oświadczył, że USA nie pozwolą Putinowi wciągnąć Ukrainy w strefę wpływów Kremla. Waszyngton będzie nadal robił wszystko dla zwycięstwa Ukrainy, a putinowska Rosja zostanie surowo ukarana.

PRZECZYTAJ:

Polityka ustępstw i „nieprowokowania” Rosji jeszcze bardziej rozzuchwala Putina!

Słynny psychiatra: „Putin to psychopata o sadystycznych cechach, prowokuje go słabość”

Próby ratowania twarzy Putina mogą doprowadzić do zniszczenia świata – rosyjski opozycjonista

KOMENTARZ REDAKCJI

Rosja stała się egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wielokrotnie ostrzegałem, że Rosja opracowuje szczegółowy plan agresji i terroru wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym stwierdzeniu nie ma najmniejszej przesady. O istnieniu takiego planu świadczą liczne odtajnione dane ukraińskiej i zachodnich agencji wywiadu, a także nagminne wypowiedzi samych rosyjskich strategów, polityków oraz wielokrotne publikacje kremlowskich propagandystów, którzy ostatnio zaczęli urządzać histerię w sprawie konieczności „denazyfikacji” Polski. I to nie jest przypadek. Rzeczywiście, w ultimatum, jakie rosyjskie MSZ w grudniu ubiegłego roku wystosowało wobec USA i NATO, pojawiło się żądanie rozbrojenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli przywrócenia Moskwie dawnej strefy wpływów na Starym Kontynencie.

Putin popełnia poważne zbrodnie przeciwko ludzkości, ponieważ czuje absolutną bezkarność, grożąc całemu światu bronią jądrową. Psychopata z bunkra praktycznie otwarcie grozi Zachodowi, mówiąc, że jeśli będzie mu uniemożliwiać zorganizowanie ludobójstwa na Ukrainie, użyje broni jądrowej przeciwko państwom NATO.

Ukraina jest tylko pierwszym celem zbrodniarza wojennego. Kremlowski paranoik marzy o odbudowie Imperium Rosyjskiego i dawnej strefy wpływów w Europie, która obejmuje całą wschodnią flankę NATO, czyli kraje bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.

Jeśli Zachód ulegnie Putinowi na Ukrainie, będzie on nadal wymachiwał jądrową maczugą, bezkarnie dopuszczając się agresji i ludobójstwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego stosowanie szantażu nuklearnego jest kategorycznie niedopuszczalne. Świat nie powinien tego tolerować!

Jeśli Zachód będzie ulegać zastraszaniu Putina, może to doprowadzić do znacznie większych katastrof dla ludzkości niż nawet ograniczone użycie broni jądrowej. Kremlowska bestia musi być surowo ostrzeżona, że każda próba użycia broni masowego rażenia pociągnie za sobą natychmiastową, twardą, odpowiednią i lustrzaną reakcję.

Moskiewski zbrodniarz wojenny musi zdać sobie sprawę, że jego szantaż nie będzie miał najmniejszego wpływu na wolę suwerennych i wolnych narodów. Musi raz na zawsze porzucić takie instrumenty polityki zagranicznej. Musi również wyraźnie i jasno zrozumieć, że poniesie surową i nieuniknioną karę, jeśli nadal będzie popełniał ciężkie zbrodnie przeciwko ludzkości.

JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Negocjacje z Putinem są bezcelowe i przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy bezlitośnie niszczą wojska agresora, sankcje nakładane na Rosję muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Pertraktacje można prowadzić wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Gospodarka Rosji umiera, armia ukraińska niszczy rosyjską.

Społeczność międzynarodowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Rosja będzie musiała spełnić po obaleniu Putina, aby powrócić do rodziny cywilizowanych państw świata.

Na liście wymogów, od których wypełnienia zależeć będzie złagodzenia sankcji, powinny się znaleźć:

1. Postawienie kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej, czyli rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.

3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Rosja na zawsze musi porzucić zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępić i odrzucić dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowsko-raszystowskiej Rosji powinna być wzorowana na denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej.

4. Geopolityczna transformacja Euroazji. Putin otworzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą powrócić w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Putin chce kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitaryzacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, statusu Królewca! Co więcej, trzeba żądać, aby narody znajdujące się pod władzą Federacji Rosyjskiej miały możliwość wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwie sfederowanej Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagrozi demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi zostać potępiony na wieki.

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

Dlaczego Rosja nienawidzi Polski?
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZ FILM: „ANTYPOLONIZM. ZWYCZAJNY ROSYJSKI FASZYZM”

Jak pokonać Rosję?
OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE NASZE CZASOPISMO. TEMAT NUMERU: „LUDOBÓJSTWO 2022” 

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA. TEMAT NUMERU „GEOPOLITYKA”

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: