Państwo-agresor odważyło się na znaczną eskalację, organizując masowy ostrzał ukraińskich miast i mobilizując setki tysięcy rezerwistów, jednak takie działania Federacji Rosyjskiej raczej nie zmienią dynamiki wojny, która obecnie wyraźnie rozwija się na korzyść Ukrainy – pisze amerykańskie wydanie The Washington Post, powołując się na oceny zachodnich wywiadów i ekspertów wojskowych.

Uderzenia rakietowe okupantów nie mają wielkiej wartości strategicznej. Infrastruktura energetyczna Ukrainy, która była głównym celem rosyjskich uderzeń, bardzo ucierpiała, a niektórzy Ukraińcy na jakiś czas zostali bez prądu.

Ale mimo to sytuacja na polu walki nadal jest korzystniejsza dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Obrońcy Ukrainy działają znacznie szybciej niż okupanci, są lepiej uzbrojeni i dużo bardziej zmotywowani niż najeźdźcy.

Siły Zbrojne Ukrainy zachowują przewagę nad armią rosyjską, która jest „słabo wyposażona i wyczerpana” – czytamy w artykule.

Armia ukraińska, która na początku wojny była znacznie gorsza od rosyjskiej pod względem uzbrojenia, teraz przewyższa armię rosyjską pod każdym względem: od nowoczesnych zachodnich systemów artyleryjskich po jakość żołnierzy – twierdzi Rob Lee Foreign, ekspert Policy Research Institute’s Eurasia Program.

KONTROFENSYWA SIŁ ZBROJNYCH UKRAINY

Urzędnicy amerykańscy i zachodni uważają, że Ukraina będzie kontynuować ofensywę w nadchodzących miesiącach, mimo że zimna pogoda zwykle spowalnia tempo wojny.

Na przykład sekretarz obrony USA Lloyd Austin uważa, że ​​ukraińskie siły zbrojne będą kontynuować kontrofensywę w sezonie zimowym. Ze swojej strony sojusznicy i partnerzy zrobią wszystko, co w ich mocy, aby wojska ukraińskie były skuteczne na polu walki – obiecał.

W ostatnich dniach tempo wojny zwolniło, to samo stanie się w najbliższej przyszłości – uważają eksperci wojskowi, tłumacząc to niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

– W pewnym momencie w nadchodzących miesiącach pogoda może zmusić Ukrainę do zaprzestania ofensywy, powiedział zachodni urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości, ale na razie „Ukraińcy utrzymują inicjatywę i rozpęd” – czytamy w artykule.

MOBILIZACJA W FEDERACJI ROSYJSKIEJ

W tej chwili trudno przewidzieć, czy przerzut 300 tys. zmobilizowanych Rosjan na front wpłynie na ofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dotąd, zdaniem strony ukraińskiej, ich wpływ na sytuację na polu walki nie został zauważony. Jednak tych rekrutów nie należy lekceważyć.

„Nie chcemy lekceważyć naszego wroga i rozumiemy, że jeśli na pole bitwy pojawi się 200 tys. ludzi, wszystko może się zmienić” – powiedział Jurij Saks, doradca Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Jednocześnie istnieją duże wątpliwości, czy Federacja Rosyjska będzie w stanie odpowiednio przeszkolić i wyposażyć tak dużą liczbę żołnierzy.

ILE POCISKÓW MA ROSJA?

Zachodni urzędnicy twierdzą również, że w Rosji kończą się precyzyjnie naprowadzane pociski, które można wykorzystać do trafienia w cele strategiczne. Jednocześnie okupanci wciąż dysponują znacznymi zapasami pocisków niekierowanych.

Ta broń Federacji Rosyjskiej może być użyta do uderzenia na ukraińskie miasta, próbując zdemoralizować ludność cywilną.

Jednocześnie tak długo, jak te ataki będą wymierzone w cywilów i infrastrukturę cywilną, a nie w główne cele wojskowe, „nie będą w stanie odwrócić losów tej wojny” – powiedział Konrad Muzyka, dyrektor polskiej firmy Rochan Consulting.

Jak informowaliśmy wcześniej, prezydent USA Joe Biden obiecał, że Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie nowoczesne systemy obrony powietrznej. O tym poinformował serwis internetowy Białego Domu. Prezydent USA potępił ataki rakietowe putinowskiej Rosji na Ukrainę, w tym na Kijów, i złożył kondolencje rodzinom osób zabitych i rannych.

PRZECZYTAJ:

Polityka ustępstw i „nieprowokowania” Rosji jeszcze bardziej rozzuchwala Putina!

Słynny psychiatra: „Putin to psychopata o sadystycznych cechach, prowokuje go słabość”

Próby ratowania twarzy Putina mogą doprowadzić do zniszczenia świata – rosyjski opozycjonista

KOMENTARZ REDAKCJI

W 1994 r. Ukraina dobrowolnie zrezygnowała z trzeciego na świecie potencjału nuklearnego. Dzięki dobrej woli Ukrainy zostały zniszczone nuklearne balistyczne pociski międzykontynentalne i strategiczne bombowce.

Memorandum Budapeszteńskie podpisane 5 grudnia 1994 roku miało zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo. Stany Zjednoczone, Rosja i Wielka Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności a integralności terytorialnej Ukrainy oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej.

Jednak Rosja złamała swoje zobowiązania. Wiosną 2014 r. Putin anektował Krym, rozpętał wojnę w Donbasie i próbuje zakwestionować niezależność Ukrainy. Co więcej, ignorując wolę narodów Europy Środkowo-Wschodniej, z maniakalnym uporem próbuje narzucić Stanom Zjednoczonym temat negocjacji o nowym podziale świata na strefy wpływów.

Rosja stała się egzystencjalnym zagrożeniem dla Ukrainy i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Wielokrotnie ostrzegałem, że Rosja opracowuje szczegółowy plan agresji i terroru wobec krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W tym stwierdzeniu nie ma najmniejszej przesady. O istnieniu takiego planu świadczą liczne odtajnione dane ukraińskiej i zachodnich agencji wywiadu, a także nagminne wypowiedzi samych rosyjskich strategów, polityków oraz wielokrotne publikacje kremlowskich propagandystów, którzy ostatnio zaczęli urządzać histerię w sprawie konieczności „denazyfikacji” Polski. I to nie jest przypadek. Rzeczywiście, w ultimatum, jakie rosyjskie MSZ w grudniu ubiegłego roku wystosowało wobec USA i NATO, pojawiło się żądanie rozbrojenia krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czyli przywrócenia Moskwie dawnej strefy wpływów na Starym Kontynencie.

Putin popełnia poważne zbrodnie przeciwko ludzkości, ponieważ czuje absolutną bezkarność, grożąc całemu światu bronią jądrową. Psychopata z bunkra praktycznie otwarcie grozi Zachodowi, mówiąc, że jeśli będzie mu uniemożliwiać zorganizowanie ludobójstwa na Ukrainie, użyje broni jądrowej przeciwko państwom NATO.

Ukraina jest tylko pierwszym celem zbrodniarza wojennego. Kremlowski paranoik marzy o odbudowie Imperium Rosyjskiego i dawnej strefy wpływów w Europie, która obejmuje całą wschodnią flankę NATO, czyli kraje bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.

Jeśli Zachód ulegnie Putinowi na Ukrainie, będzie on nadal wymachiwał jądrową maczugą, bezkarnie dopuszczając się agresji i ludobójstwa w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego stosowanie szantażu nuklearnego jest kategorycznie niedopuszczalne. Świat nie powinien tego tolerować!

Jeśli Zachód będzie ulegać zastraszaniu Putina, może to doprowadzić do znacznie większych katastrof dla ludzkości niż nawet ograniczone użycie broni jądrowej. Kremlowska bestia musi być surowo ostrzeżona, że każda próba użycia broni masowego rażenia pociągnie za sobą natychmiastową, twardą, odpowiednią i lustrzaną reakcję.

Moskiewski zbrodniarz wojenny musi zdać sobie sprawę, że jego szantaż nie będzie miał najmniejszego wpływu na wolę suwerennych i wolnych narodów. Musi raz na zawsze porzucić takie instrumenty polityki zagranicznej. Musi również wyraźnie i jasno zrozumieć, że poniesie surową i nieuniknioną karę, jeśli nadal będzie popełniał ciężkie zbrodnie przeciwko ludzkości.

JAKIE WARUNKI MUSIAŁBY SPEŁNIĆ KREML, ABY LICZYĆ NA ZNIESIENIE SANKCJI?

Negocjacje z Putinem są bezcelowe i przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego. Podczas gdy Siły Zbrojne Ukrainy bezlitośnie niszczą wojska agresora, sankcje nakładane na Rosję muszą wzrastać wykładniczo. Nie ma sensu negocjować z Putinem i jego poplecznikami. Pertraktacje można prowadzić wyłącznie z tymi, którzy przyjdą ich zastąpić. Gospodarka Rosji umiera, armia ukraińska niszczy rosyjską.

Społeczność międzynarodowa powinna pomyśleć o warunkach, jakie Rosja będzie musiała spełnić po obaleniu Putina, aby powrócić do rodziny cywilizowanych państw świata.

Na liście wymogów, od których wypełnienia zależeć będzie złagodzenia sankcji, powinny się znaleźć:

1. Postawienie kremlowskiego dyktatora i jego popleczników przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

2. Denuklearyzacja Federacji Rosyjskiej, czyli rezygnacja Moskwy z broni jądrowej.

3. Deputinizacja Federacji Rosyjskiej. Rosja na zawsze musi porzucić zbrodniczą imperialną politykę ekspansjonizmu oraz potępić i odrzucić dziedzictwo rosyjskiego imperializmu, bolszewizmu, stalinizmu, putinizmu, raszyzmu i eurazjatyzmu we wszystkich jego przejawach. Deimperializacja putinowsko-raszystowskiej Rosji powinna być wzorowana na denazyfikacji Niemiec po II wojnie światowej.

4. Geopolityczna transformacja Euroazji. Putin otworzył geopolityczną puszkę Pandory. Krym, Donbas, Abchazja, Osetia Południowa, Naddniestrze – wszystkie te terrorystyczne enklawy muszą powrócić w skład Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Putin chce kwestionować nienaruszalność granic w Europie? Ok! W takim razie konieczne jest rozpoczęcie dyskusji na temat demilitaryzacji i statusu obwodu kaliningradzkiego, statusu Królewca! Co więcej, trzeba żądać, aby narody znajdujące się pod władzą Federacji Rosyjskiej miały możliwość wolnego i demokratycznego rozwoju suwerenności i tożsamości narodowej w ramach prawdziwie sfederowanej Rosji. Wszystkie narody mają prawo do samostanowienia. Jest to podstawowa zasada prawa międzynarodowego.

Do tego powinna dążyć społeczność światowa. To kwestia bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Każdy przyszły agresor, który zagrozi demokracji i światowemu bezpieczeństwu, powinien wiedzieć, że zostanie surowo ukarany. Zbrodniczy imperializm rosyjski musi zostać potępiony na wieki.

ZOBACZ TAKŻE:

„Nowa Norymberga”. Ukraina chce utworzyć specjalny trybunał dla Putina

Operacja „Dzień Sądu”. Ukraina stworzyła jednostkę do zniszczenia rosyjskich zbrodniarzy wojennych

Rosja po Putinie. Jednym z warunków zniesienia sankcji powinna być rezygnacja z broni jądrowej

OGLĄDAJ NASZE FILMY O STRATEGII PRZETRWANIA W WARUNKACH ROSYJSKIEJ WOJNY HYBRYDOWEJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE ŚWIEŻY NUMER NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE WYDANIE SPECJALNE NASZEGO CZASOPISMA

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

ZOBACZ TAKŻE: