Na na terenie międzynarodowego centrum misji pokojowych i bezpieczeństwa na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim oficjalnie rozpoczynają się dziś manewry wojskowe Rapid Trident 2017. Wezmą w nich udział żołnierze z 14 państw. Ćwiczenia potrwają do 23 września.

Polscy wojskowi biorą udział w Rapid Trident w ramach brygady litewsko-polsko-ukraińskiej. Obok sił krajów NATO i Ukrainy na lwowskim poligonie są obecni żołnierze z Mołdawii, którzy przyjechali mimo zakazu prorosyjskiego prezydenta Igora Dodona.

Niemal równolegle ( 14-20 września) na Białorusi, Morzu Bałtyckim, na zachodzie Rosji i w obwodzie kaliningradzkim odbędą się rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017.

Chwilę potem (25-29 września) – ćwiczenia Sił Zbrojnych RP DRAGON-2017, w których oprócz 17 000 polskich żołnierzy oraz 3500 jednostek polskiego sprzętu i uzbrojenia wojskowego wezmą udział żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemcy, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii oraz Gruzji i Ukrainy.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zarzucił w niedzielę Rosjanom, że nie przygotowują ćwiczeń Zapad-2017 w transparentny sposób. – W przeszłości widzieliśmy, jak używali ćwiczeń wojskowych przed militarną agresją na sąsiadów  i jak były one przykrywką dla agresywnych działań militarnych przeciwko Gruzji w 2008 roku oraz przeciwko Ukrainie w 2014 roku, przy okazji inwazji na Krym – powiedział Stoltenberg BBC.

Przed zaplanowanym na 14 września początkiem rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych Zapad’17 Państwowa Straż Graniczna w Kijowie poinformowała o wzmocnieniu ochrony granic. Wzmożone siły zostały skierowane nie tylko na granicę ukraińsko-białoruską, ale wszędzie tam, gdzie może dojść do prowokacyjnych działań i inwazji militarnej – podano w komunikacie.

Wraz z wojskiem, Gwardią Narodową MSW oraz policją Straż Graniczna Ukrainy patroluje rejony graniczące z zajętymi przez separatystów prorosyjskich obszarami Donbasu na wschodzie kraju, granicę administracyjną z zaanektowanym przez Rosję Krymem i na południu Ukrainy, gdzie sąsiaduje ona z samozwańczą republiką Naddniestrza.

W związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami oddziały Straży Granicznej Ukrainy i Siły Zbrojne prowadzą także wspólne ćwiczenia sztabowe. „Te działania będą trwały co najmniej do zakończenia ćwiczeń Zapad-2017 -napisano na stronie ukraińskiej SG.

Jagiellonia.org / Kresy24.pl / Defence24.pl / Polskie Radio / PAP

 

ZOBACZ TAKŻE:

Konflikt z Polską i państwami bałtyckimi – to scenariusz manewrów Zapad’17

„Masowe wezwania rezerwistów” w Obwodzie Kaliningradzkim

Prowokacja podczas „Zapad 2017”?

Przypomnijmy, że Amerykańska agencja analityczno – wywiadowcza Stratfor, specjalizująca się w prognozach geopolitycznych opublikowała kolejny raport, w którym prognozuje, że rozpoczynające się za 3 tygodnie manewry „Zapad-2017” są preludium większego konfliktu z NATO.

ZOBACZ TAKŻE:

Po Ukrainie, Putin może zaatakować kraje bałtyckie i Polskę

Aleksandr Dugin: Na eurazjatyckim kontynencie dla Polski miejsca nie ma

Trzecie Imperium. O czym marzy gospodarz Kremla?

Według poprzednich szacunków ekspertów, tworzone rosyjskie ugrupowanie do 2020 roku będzie całkiem przezbrojone i gotowe do zmasowanej inwazji na sąsiadujące kraje. Sądząc po składzie zjednoczeń wojskowych i tworzonej dla nich infrastrukturze, planowana głębokość inwazji w granicach 500 km.

ZOBACZ TAKŻE:

KOMENTARZ REDAKCJI

Agresywna polityka Rosji doprowadziła świat na skraj przepaści. Moskwa z maniakalnym uporem stara się zburzyć powojenny system globalnego bezpieczeństwa, podważyć jedność bloku euroatlantyckiego, odzyskać kontrolę nad krajami byłego obozu socjalistycznego i realizować strategię podboju Europy. Jeden z najbliższych współpracowników Putina, sekretarz Rady Bezpieczeństwa FR Nikołaj Patruszew 2 stycznia 2016 roku w wywiadzie udzielonym „Gazecie Rosyjskiej” zagroził: „Doprowadzimy do wojny w Europie Środkowo-Wschodniej”. Oświadczył też, że wojska rosyjskie przeprowadzą inwazję na państwa bałtyckie. „Zajmiemy je całkowicie, szybko i bez żadnych strat” – zapowiedział.

Kreml dojrzał do konfliktu globalnego i grozi NATO wojną. Liczy, że państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego, obawiając się ataku nuklearnego, nie odważą się przeciwstawić rosyjskiej agresji w Europie Środkowo-Wschodniej.

ZOBACZ TAKŻE:

Szantaż! Moskwa grozi NATO bronią nuklearną

Moskwa rzuca miliardy dolarów na potrzeby wojny psychologicznej

Dlatego warto pomyśleć o ewentualnych scenariuszach na najbliższą przyszłość.

Zapomnieć przeszłość oznacza zgodzić się z jej powrotem” powiedział kiedyś Winston Churchill. Znany amerykański historyk Timothy Snyder w książce „Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem” opisał obszar, na którym w pierwszej połowie ubiegłego stulecia dokonano najstraszniejszego ludobójstwa narodów Europy. Naukowiec zwraca uwagę na fakt, że „Obszar skrwawionych ziem w całości pokrywa się z terytorium dawnej Rzeczypospolitej”.

Przyczyną tej tragedii było niepowodzenie we wdrażaniu strategii Józefa Piłsudskiego, któremu nie udało się stworzyć silnego sojuszu geopolitycznego w regionie międzymorza bałtycko-czarnomorskiego, co w końcu spowodowało kolejny rozbiór Polski przed II wojną światową. Powinniśmy wyciągnąć wnioski z przeszłości. Mamy obowiązek uniemożliwić powtórkę tego tragicznego scenariusza.

ZOBACZ TAKŻE:

Bez wolnej Ukrainy nie będzie też wolnej Europy – szef Sztabu Generalnego WP RP

W Donbasie rozstrzyga się losy całej Europy – Wiceminister Spraw Zagranicznych RP

„Europa nie ma przyszłości bez Ukrainy” – zauważył Timothy Snyder, specjalista z zakresu historii Europy Środkowej i Wschodniej, profesor Yale University.

Jeśli społeczność międzynarodowa pozwoli Putinowi zdestabilizować i przejąć kontrolę nad 45-milionowym europejskim krajem, to cały system międzynarodowego bezpieczeństwa zawali się jak domek z kart, a Europa znajdzie się w cieniu brutalnego barbarzyńskiego despotyzmu. Imperium Zła ponownie wydostanie się z mroku niepamięci, a świat pogrąży się w ciemnym okresie chaosu, konfliktów oraz poważnych wyzwań i zagrożeń dla globalnego bezpieczeństwa…

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE: