Norweska firma Det Norske Veritas (DNV GL), która miała certyfikować gazociąg Nord Stream 2 po zakończeniu jego budowy, odmówiła świadczenia tej usługi po wprowadzeniu nowych sankcji USA, informuje rosyjski portal RBK.ru.

Sankcje USA, które weszły w życie 1 stycznia wraz z przyjęciem budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych przez Kongres, zabraniają zagranicznym firmom świadczenia usług testowania, inspekcji i certyfikacji rurociągu Nord Stream 2. Mają 30 dni na opuszczenie projektu, w przeciwnym razie będą podlegać sankcjom nałożonym przez USA.

PRZECZYTAJ:

Senat USA odrzucił weto Trumpa w sprawie ustawy o obronie narodowej

„DNV GL zaprzestanie wszelkich działań związanych z inspekcjami rurociągu Nord Stream 2 – zgodnie z sankcjami i tak długo, jak będą one obowiązywać” – czytamy w oświadczeniu.

Jak informowaliśmy wcześniej, pod rządami nowo wybranego prezydenta USA Joe Bidena proces budowy Nord Stream 2 może się na zawsze zatrzymać. Nowe sankcje przygotowane przez Stany Zjednoczone mogą nie tylko opóźnić budowę gazociągu, ale także całkowicie zamrozić ten proces.

PRZECZYTAJ:

Kongres USA jednogłośnie przyjęł rezolucję poparcia dla Inicjatywy Trójmorza

Co więcej, obserwatorzy wydania piszą, że po zwycięstwie Bidena w wyborach prezydenckich w USA wielu niemieckich polityków zaczęło liczyć na odwilż w stosunkach między USA a Niemcami, a także na przywrócenie przyjaznego kursu administracji Obamy wobec Berlina.

Bild uważa jednak, że nie warto spieszyć się z takimi nadziejami, skoro Izba Reprezentantów i Senat Kongresu USA zgodziły się niedawno na wprowadzenie dodatkowych sankcji wobec rurociągu Nord Stream 2. w projekt obronny budżetu na 2021 rok.

PRZECZYTAJ:

Biden o Putinie: „Jeśli zostanę prezydentem USA, dni jego tyranii dobiegną końca”

Ograniczenia gospodarcze obejmą firmy ubezpieczeniowe i certyfikujące współpracujące z rosyjskimi statkami przy dokończeniu budowy gazociągu. Budżet obronny USA na 2021 r. powinien zostać przyjęty do końca tego roku. To właśnie te sankcje mogą położyć kres budowie Nord Stream 2.

Jagiellonia.org

ZOBACZ TAKŻE:

Joe Biden będzie bardzo twardy wobec Rosji – prof. James Thurber

Dominik Szczęsny-Kostanecki: Wygrana Bidena – gorący komentarz

Biden o Putinie: „Jeśli zostanę prezydentem USA, dni jego tyranii dobiegną końca”

Kreml drży przed kształtem administracji Bidena. „Kandydatury nie wróżą Rosji nic dobrego”

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza

Joe Biden będzie sprzeciwiał się Nord Stream 2 i utrzyma amerykańskie zobowiązania wobec NATO

The Hill: Biden może ożywić Europę Wschodnią i zmobilizować międzynarodowy front przeciwko rosyjskiej agresji

Wyniki wyborów w USA rozstrzygnięte we wszystkich stanach. Zwycięzcą został Joe Biden, otrzymał 306 głosów elektorskich

Bild: Niemcy liczą na odwilż w stosunkach z nową administracją Białego Domu, ale Biden może całkowicie zamrozić proces budowy Nord Stream 2