Kandydatury osób, którym przepowiadane są kluczowe stanowiska w administracji Joe Bidena, przyszłego prezydenta USA, nie wróżą Rosji nic dobrego – ocenia w dzisiejszym wydaniu „Kodmiersant”, komentując kandydatury z zakresu polityki zagranicznej. W publikacji pada nazwisko konsultanta Bidena ds. Rosji – Michaela Carpentera – „jednego z najbardziej krytycznie nastawionych wobec Rosji ekspertów w Waszyngtonie”.

Kandydatury osób, którym przepowiadane są kluczowe stanowiska w administracji Joe Bidena, przyszłego prezydenta USA, nie wróżą Rosji nic dobrego – ocenia w poniedziałek „Kommiersant”. W ten sposób dziennik komentuje kandydatury z zakresu polityki zagranicznej.

„Rosyjskie osobistości oficjalne deklarują publicznie, że Moskwa gotowa jest współpracować z każdym prawomocnie wybranym gospodarzem Białego Domu, jednak w nieoficjalnych rozmowach nie ukrywają zaniepokojenia”

– podkreśla moskiewska gazeta. Rozmówcy dziennika w administracji państwowej Rosji „nie wiążą żadnych specjalnych nadziei z przyjściem do władzy Bidena”.

„Eksperci amerykańscy prognozują, że Joe Biden będzie w znacznie większym stopniu niż Donald Trump opierać się na zespole i liczyć się z opinią swoich doradców, dlatego jego decyzje kadrowe są szczególnie ciekawe i ważne, w tym dla Rosji. Jednak pierwszy rzut oka na osoby, które w jego sztabie wyborczym zajmowały się kierunkiem polityki zagranicznej i którym przepowiadane są wysokie stanowiska, zmusza do wątpienia, by stosunki rosyjsko-amerykańskie czekało choćby coś w rodzaju resetu”

– prognozuje dziennik.

Od wielu lat Biden konsultuje się w sprawach rosyjskich z Michaelem Carpenterem – przypomina „Kommiersant”, określając tego ostatniego jako „jednego z najbardziej krytycznie nastawionych wobec Rosji ekspertów w Waszyngtonie”. Również doradca Bidena Antony Blinken „wielokrotnie mówił o konieczności zaostrzenia sankcji wobec Rosji”, w tym ostatnio – w związku z otruciem opozycjonisty Aleksieja Nawalnego” – wskazuje gazeta.

Była doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Baracka Obamy, Susan Rice, „niejednokrotnie zarzucała Donaldowi Trumpowi „zbyt miękką politykę” wobec Moskwy” – podkreśla dziennik. Rice „twierdziła, że decyzja Trumpa o wycofaniu jednej trzeciej kontyngentu z Niemiec jest na rękę Kremlowi”, a w jednej z niedawnych publikacji nazywała Rosję „głównym przeciwnikiem USA”.

William J. Burns, obecnie prezes fundacji Carnegie, ma największe wśród współpracowników Bidena doświadczenie pracy związanej z Rosją: m.in. w latach 2005-2008 był ambasadorem USA w Moskwie. W niedawno wydanej książce „Niewidzialna siła”, która ukazała się też w Rosji, Burns „krytykuje wiele działań władz rosyjskich, ale zarazem podaje w wątpliwość celowość niektórych działań strony amerykańskiej, w tym plany integracji Ukrainy i Gruzji z NATO” – zauważa gazeta.

Jednocześnie, zdaniem rozmówców „Kommiersanta”, nominacja Williama Burnsa na stanowisko sekretarza stanu USA „byłaby najbardziej korzystna dla Moskwy” spośród kandydatów z otoczenia Bidena. Dwóch senatorów, których nazwiska są również wymieniane w kontekście kierowania polityką zagraniczną USA: Chris Murphy i Chris Coons mają mniejsze szanse. „Kommiersant” przypomina, że obaj byli autorami projektów ustaw dotyczących sankcji wobec Rosji i Coons jest na rosyjskiej „czarnej liście”.

Źródło: PAP, Niezalezna.pl