„Rosja zaplątała się w kłamstwie. Rosyjskie zaprzeczenia są coraz bardziej absurdalne. Raz mówią, że nigdy nie produkowali „Nowiczoka”, innym razem, że produkowali, ale wszystko zostało zniszczone. A potem, że produkowali „Nowiczoka”, ale niektóre próbki w jakiś tajemniczy sposób uciekły do Szwecji, albo Czech, albo Słowacji, albo nawet do USA i Zjednoczonego Królestwa”

– oświadczył minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson przebywając w w Brukseli na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej.

Wspomniał, że zgodnie z zapowiedzią do Wielkiej Brytanii przybyli eksperci Organizacji na Rzecz Zakazu Broni Chemicznej, by pobrać próbki znalezione w Salisbury, gdzie otruto byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę, według Wielkiej Brytanii, środkiem Nowiczok.

– Myślę, że ludzie widzą, że to klasyczna rosyjska strategia ukrywania igły prawdy w stogu kłamstw i mgły. I naprawdę uderza mnie w rozmowie z naszymi europejskimi partnerami i przyjaciółmi, że 12 lat po zabójstwie Aleksandra Litwinienki w Londynie, że tym razem już nikogo nie udaje im się ogłupić. Już nie ma prawie żadnego kraju przy tym stole tu w Brukseli, który nie został dotknięty jakimś rodzajem wrogiego albo destrukcyjnego zachowania Rosji i właśnie dlatego naszym zdaniem siła i decyzyjność naszych europejskich partnerów jest teraz tak duża.

„UE jest zszokowana ofensywnym wykorzystaniem środka paralityczno-drgawkowego, jaki produkowała Rosja, po raz pierwszy na europejskiej ziemi od ponad 70 lat. Wykorzystanie broni chemicznej przez kogokolwiek jest kompletnie nieakceptowalne i tworzy zagrożenie bezpieczeństwa dla nas wszystkich”

– oświadczenie o takiej treści przyjęli unijni ministrowie. Na razie nie wiadomo, czy za oświadczeniem pójdą dalsze kroki, np. kolejne sankcje wobec Rosji.

Wczoraj Johnson oświadczył:

„Mamy właściwie dowody na to, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat Rosja nie tylko badała możliwość wykorzystania środków chemicznych w celu dokonania morderstwa, ale także gromadziła zapasy Nowiczoka”.

Wczoraj również premier RP Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premier Wielkiej Brytanii Theresą May. Jak podaje Kancelaria Premiera. Podczas rozmowy telefonicznej premierzy poruszyli tematy związane z użyciem broni chemicznej podczas ataku w Salisbury i reakcji NATO w kontekście rosyjskich działań. Premier Theresa May, chciała skonsultować się w tej sprawie, z ważnym sojusznikiem jakim jest Polska, przed podjęciem dalszych działań.”

Jak podaje z kolei w komunikacie rząd brytyjski, May oceniła, że próba zabójstwa Skripala to „kolejny przykład nieakceptowalnego, agresywnego zachowania Rosji”, i podziękowała za „stanowcze wsparcie” ze strony Polski, a Morawiecki zapewnił o „pełnej solidarności z Wielką Brytanią”.

Źrodło: Kresy24.pl, gov.uk, kprm.gov.pl, polskieradio.pl, WPolityce.pl, forsal.pl

Siergiej Skripal jest byłym pracownikiem GRU i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który został aresztowany w 2004 r. przez FSB pod zarzutem szpiegostwa na rzecz brytyjskich służb wywiadowczych. W sierpniu 2006 roku został skazany na 13 lat więzienia o zaostrzonym rygorze. W 2010 r. został ułaskawiony w ramach wymiany za 10 rosyjskich agentów zdemaskowanych w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku Skripal uzyskał azyl w Wielkiej Brytanii.

Jak informowaliśmy wcześniej,  brytyjski minister spraw wewnętrznych Amber Rudd powiedziała, że wkrótce policja i służby bezpieczeństwa rozpoczną dochodzenie w sprawie zaangażowania państwa rosyjskiego w serię morderstw, które miały miejsce w ostatnich latach.

W ubiegłym tygodniu przewodniczący Komisji Spraw Wewnętrznych parlamentu brytyjskiego zwrócił się do Rudd o ponowne rozpatrzenie spraw o 14 zgonach, które początkowo nie wzbudzały podejrzeń policji, ale w mediach wielokrotnie wiązały się z rosyjską zemstą przeciwko dysydentom.

„Policja i brytyjska agencja wywiadowcza MI5 zgadzają się i będą pomagać w tym przedsięwzięciu”

– oświadczyła minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TAKŻE:

Rosyjski atak chemiczny w Salisbury. Londyn szykuje się do odwetu – The Sun

Terroryzm. Wielka Brytania podejrzewa Rosję o 14 morderstw na swoim terytorium

Londyn wyrzuca rosyjskich dyplomatów!

Odwet za atak na Wielką Brytanie. The Guardian ujawnia 10 możliwych ciosów wymierzonych w Moskwę