W słoneczny letni dzień 7 czerwca 2021 r. na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu, w Dubnie niedaleko Równego, odbyły się uroczystości z okazji 101. rocznicy obrony fortu Zahorce przed bolszewikami w dniach 7–21 lipca 1920 roku. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele mniejszości polskiej z miasta Dubno, goście z Rzeczpospolitej Polskiej, w tym znany historyk, wykładowca, dokumentalista, pracownik Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego pułkownik Tadeusz Krząstek oraz rekonstruktorzy i sympatycy i 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich z Krakowa.

Serhij Porowczuk

Prezes Kulturalno-Oświatowego Centrum im gen. Marka Bezruczki w Równem

Podczas pobytu na terenie fortu goście spotkali się z miejscowym krajoznawcą, który opowiedział mało znane szczegóły walk oddziałów polskich z jednostkami 1 Armii Konnej Siemiona Budionnego w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Pułkownik Tadeusz Krząstek zapalił znicz ze wstęgą od Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego na mogiłach żołnierzy dowodzonych przez majora Wiktora Matczyńskiego, którzy w dniach 7–21 lipca 1920 roku polegli w walce z bolszewikami. Członkowie polskiej delegacji, rekonstruktorzy i miłośnicy 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich z Krakowa zapalili znicze na zbiorowej mogile żołnierzy Wojska Polskiego, odmówiono też modlitwę Ojcze nasz.

Wieczna chwała bohaterom, którzy w 1920 r. oddali swoje życie w walce przeciwko czerwonej bezbożnej bolszewickiej zarazie. Wieczna pamięć bohaterów!

Spotkanie odbyło się w ciepłej i przyjaznej atmosferze. Takie wspólne spotkania są jednym z elementów procesu pojednania naszych bratnich narodów. Takie – razem obchodzone wydarzenia – są ważne dla porozumienia polsko-ukraińskiego i mobilizacji sił przeciwko współczesnym imperialnym zagrożeniom ze wschodu.

Serhij Porowczuk

ZOBACZ TAKŻE:

Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Łucku uczcił pamięć polskich żołnierzy na terenie fortu w Tarakanowie na Wołyniu