W stolicy Bułgarii odbył się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy. – Nie mam wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza to strategiczna odpowiedź naszego regionu na obecne wyzwania, w szczególności po pandemii. Jednocześnie wzmacnia spójność UE i wzbogaca relacje transatlantyckie – podkreślił Andrzej Duda podczas Forum Biznesowego Trójmorza, które zorganizowano pierwszego dnia szczytu.

Jak zaznaczył Prezydent RP, mikroekonomiczne fundamenty współpracy państw Inicjatywy Trójmorza są solidne, a perspektywa szybkiej odbudowy – jak najbardziej optymistyczna. Zgodnie z danymi Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przewidywany wzrost PKB w Europie Środkowej w roku 2022 będzie wahał się między 4,1 a 4,8 proc.

„Powinniśmy przywracać zdolności produkcyjne w Europie, aby z powrotem stała się wielką fabryką i była samowystarczalna. Można powiedzieć, że Trójmorze jest dzisiaj taką awangardą, albowiem my zaczęliśmy takie działanie, zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał z trwogą, że coś takiego jak pandemia koronawirusa może w ogóle nas spotkać”.

Andrzej Sebastian Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Podczas szczytu odbyły się też spotkania dwustronne z przywódcami innych państw. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydent Grecji Ekaterini Sakielaropulu i Prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem.

Ponadto Andrzej Duda spotkał się z delegacją Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Na zakończenie obrad Bułgaria przekaże prezydencję w Inicjatywie Trójmorza Łotwie.

Inicjatywa Trójmorza to platforma współpracy prezydentów dwunastu państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Jej celem jest wzmacnianie spójności Unii Europejskiej poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej. Członkami Inicjatywy Trójmorza są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry. Cel, który im przyświeca: Im silniejsza Europa Środkowa jako część UE, tym silniejsza Unia Europejska.

W tym roku pojawili się nowi partnerzy Trójmorza – do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich dołączyła Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

Źródło: Prezydent.pl